Aktualności

Fot. Piotr Ulanowski/freepress.pl dla UMWKP
Fot. Piotr Ulanowski/freepress.pl dla UMWKP

RPO sfinansuje badania profilaktyczne

Wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, sfinansujemy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Obejmiemy nim 15 tysięcy osób w całym regionie. Zarząd województwa ogłosił konkurs o dofinansowanie, który wyłoni wykonawców.

 

– To program, który uratuje życie wielu ludziom. Nowotwory tego rodzaju długo rozwijają się nie dając żadnych dolegliwości. Trzeba mieć świadomość, że w pewnym wieku badania profilaktyczne w tym kierunku są koniecznością. Dodatkowym aspektem jest kwestia kosztów takich badań – co najmniej kilkaset złotych. Większości mieszkańców regionu po prostu nie stać na zrobienie ich sobie, a taka choroba to tykająca bomba w organizmie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.    

 

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych będą mogły skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań – zakładamy, że będzie to ok. 20 proc. – zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana polipektomia (usuwanie niewielkich niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.   

 

O dotację w ramach konkursu mogą się ubiegać wyłącznie placówki medyczne posiadające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na tego rodzaju działania. Nabór wniosków rozpocznie się 31 marca i zakończy 14 kwietnia, rozstrzygnięcie w sierpniu 2017. Pula środków przekracza 19 milionów złotych, dofinansowanie wyniesie 85 proc. wartości przedsięwzięcia.

 

 

W planie mamy kilkanaście podobnych konkursów, dotyczących innych segmentów profilaktyki zdrowotnej, w tym pediatrii i ostrych zespołów wieńcowych. Przeznaczamy na nie łącznie blisko 130 milionów złotych.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 marca 2017 r.