Aktualności

Hospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Hospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

RPO: nowe ośrodki opieki paliatywnej

Segment medycyny paliatywnej w rejonie Torunia poszerzy się wkrótce o oddział opieki długoterminowej dla dzieci i młodzieży oraz powstające przede wszystkim z myślą o rodzinach chorych centrum wsparcia wytchnieniowego. Obie inwestycje finansowane są dzięki środkom naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020, trwają intensywne prace budowlane. Wiosną do nowej siedziby na toruńskich Bielanach wprowadziło się Hospicjum im. Jana Pawła II.

 

– Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi. Te bardzo potrzebne instytucje są oparciem dla osób w ostatniej fazie życia i ich bliskich. Cieszę się, że mamy narzędzia, by je wspierać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Dom Światła – tak nazwała to miejsce toruńska Fundacja Światło, która w podtoruńskim Grębocinie (gmina Lubicz) buduje ośrodek opieki wytchnieniowej z 15 miejscami i 20-miejscowy dom dziennego pobytu. Cel: opieka, pielęgnacja, edukacja. W ramach wsparcia dla opiekunów rodzinnych przewidziano tu porady psychologiczne, a także konsultacje dotyczące pielęgnacji, diety i rehabilitacji w warunkach domowych. Powstaje dwukondygnacyjny budynek z jedno-, dwu- i trzyosobowymi pokojami dla korzystających z opieki całodobowej oraz strefą dzienną z salą rehabilitacji ruchowej i strefą odpoczynku.

 

Prace budowlane powinny się zakończyć późną jesienią. Łączna wartość wsparcia z RPO to 6 milionów złotych.

 

Nowy budynek zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego Hospicjum Nadzieja, którego misją są działania na rzecz niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin, powstaje przy ulicy Służewskiej 7 w Toruniu. Pomieści trzynastołóżkowy oddział opieki długoterminowej (6 sal dwuosobowych plus izolatka). Przedsięwzięcie, którego zakończenie przewidziano w przyszłym roku, warte jest blisko 10 milionów złotych.

 

Inwestor, toruńska Fundacja Społeczno-Charytatywna Pomoc Rodzinie i Ziemi, prowadzi jedyne w mieście dedykowane dzieciom hospicjum domowe i jedyny w regionie dziecięcy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy z oddziałem dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratorów.

 

Do sfinansowania obu inwestycji posłużyły też pozostające w dyspozycji samorządu województwa środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Wiosną do nowo zbudowanej siedziby wprowadził się prowadzony przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych zespół opieki paliatywnej Hospicjum im. Jana Pawła II. Nowoczesny pawilon, który powstał za pieniądze z RPO i budżetu województwa, został usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 12 milionów złotych. Pierwsi pacjenci pojawili się tu jeszcze w czerwcu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 sierpnia 2021 r.

 

Otwarcie hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu, kwiecień 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu, kwiecień 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu, kwiecień 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu, kwiecień 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu, kwiecień 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie hospicjum im. Jana Pawła II w Toruniu, kwiecień 2021, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDom Światła w Grębocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDom Światła w Grębocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDom Światła w Grębocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDom Światła w Grębocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDom Światła w Grębocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPDom Światła w Grębocinie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPHospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPHospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPHospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPHospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPHospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPHospicjum Nadzieja w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP