Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dwusetny medal Unitas Durat i życzenia dwustu lat dla pani Romany!

Dużym sentymentem darzy Ostrowite i jego mieszkańców, których zna od lat powojennych, kiedy zamieszkała w miejscowości wraz z mężem, przez lata prowadzącym lokalną szkołę. Romana Zwolińska, stuletnie mieszkanka powiatu golubsko-dobrzyńskiego jest dwusetną osobą, która dołączyła do grona rówieśników Niepodległej. Marszałkowski medal Unitas Durat wręczył w poniedziałek (9 sierpnia) nestorce wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

– Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób dziękujemy za świadectwa oraz proste i osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pragnę życzyć jubilatce dużo zdrowia, spokoju, uśmiechu i 200 lat życia! Dziękuję także rodzinie za ich opiekę i wsparcie, którym darzą panią Romanę każdego dnia – powiedział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Pierwsze medale ze specjalnej edycji zostały wręczone najstarszym mieszkańcom województwa w 2018 roku podczas uroczystej sesji sejmiku. Marszałek Piotr Całbecki, ówczesny przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober oraz członkowie zarządu i radni spotkali się wtedy z dziewięciorgiem seniorów. Od tego czasu grono rówieśników Niepodległej każdego miesiąca rozszerza się o kilku nestorów, którzy ukończyli setny rok życia.

Dziś do tej dostojnej grupy dołączyła Romana Zwolińska, która urodziła się 9 sierpnia 1921 w Rużach (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie razem z dwiema siostrami dorastała w prowadzonym przez rodziców gospodarstwie rolnym. W zajętym przez okupanta rodzinnym domu pracowała dalej w trakcie wojny, a dwa lata później wysłano ją na przymusowe roboty. Po wojnie wyszła za Eugeniusza Zwolińskiego, nauczyciela, z którym zamieszkała w budynku szkoły w Ostrowitem, gdzie małżonkowie doczekali się dzieci i wkrótce wybudowali dom. W latach pięćdziesiątych para odziedziczyła gospodarstwo rolne, którym w dużej mierze zarządzała pani Romana, podczas gdy mąż kierował szkołą. Chętnie przygotowywała przyjęcia dla przyjaciół i spędzała czas w ogrodzie. Ma sześcioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Podczas urodzin życzenia jubilatce złożył także wójt gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz.

Pamiętamy o najstarszych mieszkańcach województwa

Wśród uhonorowanych są m.in. weterani i kombatanci zasłużeni dla naszej ojczyzny podczas drugiej wojny światowej, jak pan Piotr Bogorodź, pani Urszula Tauer, czy pan Maksymilian Kasprzak, którego ze smutkiem pożegnaliśmy w kwietniu tego roku. Życiorysy wszystkich rówieśników Niepodległej pojawiają się w specjalnej zakładce naszej strony internetowej, gdzie w każdej chwili można zapoznać się z ich historiami.

Od trzech lat świętujemy z naszymi seniorami urodziny, składamy im życzenia i zapraszamy na uroczystości. Lot pani Aurelii Liwińskiej pierwszym, nowym połączeniem z bydgoskiego lotniska do Warszawy, czy udział pani Anny Kucharzewskiej w odsłonięciu tablicy poświęconej bohaterom wojny polsko-bolszewickiej to przykłady wybrane spośród wielu obecności nestorów na ważnych wydarzeń organizowanych przez samorząd województwa. Pamiętamy o starszych także podczas świąt, przesyłając paczki z upominkami i regularnie składamy im odwiedzamy, by osobiście wręczyć marszałkowskie medale.

Rówieśnicy Niepodległej w liczbach:

  • Pani Romana jest 200 osobą uhonorowaną Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
  • Akcję prowadzimy od 2018 roku
  • Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1921
  • Najstarszą uhonorowaną seniorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 109 lat.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

Zobacz też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia 2021 r.

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP