Aktualności

Wręczenie umów RPO i PROW, 11 grudnia 2023, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie umów RPO i PROW, 11 grudnia 2023, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

RPO: inwestujemy w ochronę zdrowia

Marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa i członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska spotkali się w poniedziałek (11 grudnia) z beneficjentami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020, by przekazać im podpisane umowy o dofinansowanie projektów. Przypieczętowane właśnie wsparcie – łącznie prawie 60 mln złotych – jest przeznaczone głownie na zakup sprzętu medycznego i modernizację kujawsko-pomorskich szpitali.

 

– Przekazane dziś umowy dotyczą głównie wsparcia szpitali, ale wśród dofinansowanych projektów są też zadania z zakresu ochrony środowiska i małej infrastruktury turystycznej – zaznaczył marszałek Piotr Całbecki. – Cieszy też liczba biznesowych beneficjentów. Zależy nam, żeby działalność gospodarcza w małych miejscowościach kwitła.

 

Najwyższe przekazane dziś wsparcie (17 mln złotych) trafiło do Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy. Kompleksową modernizację przeszedł blok operacyjny kliniki kardiochirurgii, zakupiona została także nowoczesna aparatura medyczna.

 

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się także modernizacje kompleksu pediatrycznego Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, oddziału neurologii szpitala w Lipnie i sal porodowych Szpitala Tucholskiego. Aparaturę medyczną i specjalistyczne wyposażenie zyskają bydgoskie Centrum Pulmonologii, szpitale miejskie w Bydgoszczy i Toruniu oraz powiatowe placówki medyczne w Chełmnie, Rypinie i w Chełmży (powiat toruński).

 

Lista umów RPO (pdf)

 

Podczas spotkania wręczono także umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) trafią za pośrednictwem lokalnych grup działania do jedenaściorga przedsiębiorców z powiatów: bydgoskiego, golubsko-dobrzyńskiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, świeckiego i włocławskiego. Pojedyncze wsparcie wyniosło od 50 do 300 tys. złotych, dotacje dla wszystkich dzisiejszych biznesowych beneficjentów to łącznie 1,3 mln złotych.

 

Środki PROW umożliwią również modernizację budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sadkach (powiat nakielski) i przebudowę drogi gminnej w Nieszawie (powiat aleksandrowski). Nową ścieżkę rowerową, pomost i altany zyskają odwiedzający Jezioro Długie w powiecie rypińskim.

 

Lista umów PROW (pdf)

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

11 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2023 r.