Aktualności

Pałac Lubostroń został uznany za pomnik historii fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Pałac Lubostroń został uznany za pomnik historii fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Pałac w Lubostroniu pomnikiem historii

Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu jest kolejnym obiektem w Kujawsko-Pomorskiem uznanym za pomnik historii, co oznacza podkreślenie szczególnej wartości historycznej i kulturowej i jest jedną z form (najwyższą) ustawowej ochrony zabytków w naszym kraju. To efekt czterech lat starań, których zwieńczeniem jest niedawne rozporządzenie w tej sprawie prezydenta RP.

 

– To kolejny ważny moment w dziejach pałacu. Zespół w Lubostroniu i działająca w nim samorządowa wojewódzka instytucja kultury Pałac Lubostroń są ważne na kulturalnej mapie regionu – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Pałac w Lubostroniu jest perłą klasycyzmu. Jego budowa, na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, zakończyła się w 1800 roku. W swojej historii to miejsce było centrum krzewienia polskiej kultury, sztuki i wartości patriotycznych. Właśnie względy historyczne, architektoniczne i artystyczne zdecydowały, że ten zabytek został uznany za pomnik historii. Ochroną został objęty nie tylko palladiański pałac i park w stylu angielskim, ale również oficyna, stajnia, wozownia, oranżeria, domek myśliwski, domek ogrodnika i piwnice. Celem ochrony tego miejsca jest zachowanie jego autentyczności, walorów przestrzennych i krajobrazowych.

 

Na liście pomników historii jest również rezerwat archeologiczny Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które także jest instytucją kultury samorządu województwa.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2023 r.