Aktualności

Spichlerze w Grudziądzu, fot. Monika Bojanowska
Spichlerze w Grudziądzu, fot. Monika Bojanowska

RPO: Centrum aktywności społecznej powstanie w grudziądzkim spichlerzu

Grudziądz już od progu wita swoich gości przepiękną panoramą. Wjeżdżając do miasta przez most na Wiśle, oczom ukazuje się zespół zabytkowych spichlerzy malowniczo usytuowanych na nadwiślańskiej skarpie. Za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego na ich rewitalizację konsekwentnie trafiają środki unijne. We wtorek (7 grudnia) marszałek Piotr Całbecki przekazał na ręce wiceprezydent Grudziądza Róży Lewandowskiej umowę na dofinansowanie modernizacji kolejnego obiektu, który zostanie zaadaptowany na cele społeczne. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 wyniesie ponad 7,6 mln zł.

 

– Rewitalizacja grudziądzkich spichlerzy to idealny przykład na to, w jaki sposób można połączyć troskę o zabytki z możliwością nadania im nowej funkcji i sprawić, żeby służyły mieszkańcom regionu. Komfortowe warunki do działania znajdą tu m.in członkowie stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji pozarządowych – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Inwestycja obejmuje kompleksową modernizację zabytkowego, obecnie nieużytkowanego, spichlerza nr 57 (drugi budynek od strony Góry Zamkowej). W obiekcie powstanie centrum aktywności społecznej, dzięki któremu mieszkańcy i członkowie grudziądzkich organizacji pozarządowych zyskają przestrzeń do spotkań i warsztatów. Lokalni społecznicy będą mogli korzystać m.in. z pomieszczeń biurowych i sal konferencyjnych. Z myślą o działaniach integracyjnych funkcjonować będzie kawiarnia prowadzona przez uczestników warsztatów terapii zajęciowej, w której organizowane będą także wystawy prac artystycznych osób z niepełnosprawnością. Widok na Wisłę będzie można podziwiać z dwupoziomowego tarasu. W budynku będą mieściły się także punkty informacji turystycznej i straży miejskiej. Zainstalowana zostanie także zewnętrzna panoramiczna winda. Osoby prowadzące lub rozpoczynające działalność gospodarczą znajdą wsparcie w mieszczącym się w spichlerzu punkcie informacji gospodarczej, w której dostępne będą m.in. lista lokali komunalnych do wynajęcia oraz informacje o instrumentach finansowych pomagających rozwinąć biznes.

 

Na podstawie badań konserwatorskich odtworzona zostanie elewacja budynku, a na ścianach pojawią się sztukaterie. Inwestycja warta jest blisko 9 mln zł.

 

Środki unijne z naszego RPO trafiły wcześniej na modernizację dwóch innych grudziądzkich spichlerzy. W budynkach przy ulicy Spichrzowej 33 i 35 powstanie Muzeum Handlu Wiślanego. Na powierzchni ponad 900 metrów kwadratowych znajdą się ekspozycje, miejsce warsztatowe, kawiarenka i sklep z pamiątkami. Samorząd miasta Grudziądza pozyskało na ten cel ponad 9 mln zł.

Czytaj: Stawiamy na rozwój potencjałów regionu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2021 r.

 

Wręczenie umowy na dofinansowanie modernizacji grudziądzkiego spichlerza, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umowy na dofinansowanie modernizacji grudziądzkiego spichlerza, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umowy na dofinansowanie modernizacji grudziądzkiego spichlerza, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPSpichlerze w Grudziądzu, fot. Monika BojanowskaWizualizacja spichlerza nr 57, fot. Urząd Miasta GrudziądzaWizualizacja spichlerza nr 57, fot. Urząd Miasta GrudziądzaWizualizacja spichlerza nr 57, fot. Urząd Miasta Grudziądza