Aktualności

Mapka DW nr 270
Mapka DW nr 270

Obwodnica Lubrańca w 2022 roku

Lubraniec w powiecie włocławskim dołączy do grona miast posiadających obwodnice, dzięki którym uciążliwy dla mieszkańców tranzyt pojazdów został wyprowadzony poza centrum. W poniedziałek (5 października) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy na realizację inwestycji. Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. Koszt zadania to 48 milionów złotych.

Obwodnice to najlepszy sposób na poprawę komunikacji i bezpieczeństwa w wielu miastach naszego województwa. Będzie to już dziewiąta obwodnica, która powstanie w regionie przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówił marszałek województwa Piotr Całbecki.

Bardzo się cieszę, że wykonawcą inwestycji będzie firma z naszego województwa i dzięki temu środki przeznaczone na to przedsięwzięcie pozostaną w regionie – podkreślał wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, radny województwa Stanisław Pawlak, sekretarz powiatu włocławskiego Piotr Krygier, burmistrz Lubrańca Stanisław Budzyński oraz przewodniczący rady miasta Piotr Sławianowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski, prezes zarządu PBDI Paweł Średniawa i wiceprezes zarządu PBDI Marcin Szerszeń.

Obwodnica wybudowana zostanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, po zachodniej stronie miejscowości. Początek trasy o długości około 5 kilometrów znajdzie się przed wjazdem do Lubrańca od strony Brześcia Kujawskiego. Prowadzić będzie w pobliżu miejscowości Lubraniec-Parcele i Kolonie Piaski. Nad rzeką Zgłowiączka powstanie nowy most, a w miejscowości Borek obwodnica połączy się z istniejącą trasą nr 270. Zaplanowano budowę dwóch rond – pierwsze powstanie na wjeździe na obwodnicę od strony Brześcia, drugie w miejscowości Borek, na połączeniu istniejącej drogi wojewódzkiej z trasami gminnymi w kierunku miejscowości Zgłowiączka i Marysin. Na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi pojawią wydzielone pasy m.in. do skrętu w lewo.

Trasa otrzyma parametry techniczne drogi o nośności do 11,5 ton na oś. Jezdnia będzie miała szerokość 8 metrów (wraz z opaskami), zaplanowano także pobocza o szerokości 1,5 metra. Obwodnica objęta zostanie 7-letnią gwarancją. Inwestycja będzie realizowana w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”. Zakończenie prac planowane jest do końca roku 2022.

Jesienią 2018 roku w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, powiatu włocławskiego i gminy Lubraniec podpisali  porozumienie o wspólnym finansowaniu inwestycji. Gmina Lubraniec zobowiązała się do pokrycia 60 procent kosztów związanych z koniecznością wykupienia gruntów niezbędnych do realizacji zadania i – podobnie jak powiat włocławski – nieodpłatnego przekazania gruntów inwestorowi (więcej).

Równocześnie trwają przygotowania do uruchomienia kolejnych zadań związanych z gruntownym remontem drogi wojewódzkiej nr 270. Trwają przygotowania do przebudowy 7-kilometrowego odcinka pomiędzy Lubrańcem a Brześciem Kujawskim w ciągu tej trasy. W powiecie włocławskim trwa także remont drogi wojewódzkiej nr 269 na odcinku Chotel–Błenna (więcej).

Obwodnica Lubrańca w liczbach

  • Długość – 5,27 km
  • Szerokość jezdni – 8 m z opaskami bitumicznymi
  • Szerokość poboczy gruntowych – 1,5 m
  • Nośność nawierzchni – 115kN/oś
  • Długość mostu na Zgłowiączce – ok 139 m.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

5 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2020 r.

Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPPodpisanie umowy na budowę obwodnicy Lubrańca, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPMapka DW nr 270