Aktualności

Helena Kozłowska oraz Urszula Kurek, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Helena Kozłowska oraz Urszula Kurek, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Rówieśniczki Niepodległej z Bydgoszczy i Aleksandrowa Kujawskiego

Całe życie związana z Bydgoszczą, choć na świat przyszła w zachodnich Niemczech – Helena Kozłowska przez lata pracowała w znanych bydgoskich przedsiębiorstwach odzieżowych i chętnie podróżowała po kraju. Śpiew, czytanie książek i słuchanie audiobooków to natomiast ulubione zajęcia Urszuli Kurek, mieszkanki Aleksandrowa Kujawskiego, która przez wiele lat była związana z Wąbrzeźnem. Obie panie dołączyły w piątek (7 maja) do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensi ze specjalnej edycji wybitej na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Jesteśmy wdzięczni za ich świadectwa, za proste, osobiste opowieści. Z wielką przyjemnością honorujemy naszych nestorów najwyższym wojewódzkim odznaczeniem  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Urszula Kurek od dwóch lat mieszka w Aleksandrowie Kujawskim. Na świat przyszła 2 października 1919 roku w Prabutach (województwo pomorskie), jako dziesiąte dziecko w rodzinie. Nim ukończyła 18. rok życia wielokrotnie przeprowadzała się razem z rodzicami, by ostatecznie zamieszkać w Wąbrzeźnie. Czas drugiej wojny światowej okazał się dla niej tragiczny – straciła dwóch braci, siostrę i męża. Po wojnie znalazła zatrudnienie w wąbrzeskim biurze Pomorskiej Odlewni i Emalierni, gdzie poznała swojego drugiego męża. Po ponad 30 latach pracy zarobkowej przeszła na emeryturę i jako ławniczka była członkiem składu orzekającego przy kolegium powiatowym w Wąbrzeźnie. Medal wręczyła nestorce członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

3 maja swoje 100. urodziny świętowała Helena Kozłowska z Bydgoszczy, która urodziła się w Duisburgu w Niemczech, skąd w latach trzydziestych razem z rodzicami przeprowadziła się do Polski. W trakcie drugiej wojny światowej podczas przymusowych robót wojennych poznała swojego przyszłego męża. Po wojnie przez lata jako szwaczka pracowała w znanych bydgoskich przedsiębiorstwach odzieżowych. Chętnie podróżowała i odwiedzała członków swojej rodziny, w tym brata i siostrę, którzy podobnie jak ona dożyli sędziwego wieku. Z okazji urodzin odwiedziny złożył nestorce wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Urszuli Kurek, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kurek, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kurek, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Urszuli Kurek, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWręczenie medalu pani Helenie Kozłowskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP