Aktualności

Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowa zmiana żołnierzy USA

Na toruńskim poligonie znów pojawiły się haubice samobieżne Paladin, ożyła też baza, w której stacjonują żołnierze. Wszystko za sprawą kolejnej rotacji sił amerykańskich. Marszałek Piotr Całbecki spotkał się w piątek (7 maja) z dowództwem 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. To siódma z kolei zmiana amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym regionie w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve, która ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) na jego wschodniej flance.

– Mieć u boku takich sojuszników naprawdę wiele znaczy. Nasza współpraca była dotąd bardzo owocna. Nasi amerykańscy przyjaciele, dzięki udziałowi w uroczystościach patriotycznych i okolicznościowych spotkaniach, stali się częścią naszej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W ramach siódmej zmiany służbę rozpoczęli żołnierze 1. Batalionu 82. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych „Dragons”. Formacja ta na stałe stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Personel wojskowy, który przybył do naszego regionu w marcu w liczbie 450 osób, pozostanie w Toruniu do sierpnia. Jest to już drugi pobyt tej jednostki w Toruniu – poprzednio „Smoki” stacjonowały w Kujawsko-Pomorskiem od maja do listopada 2018 roku.

Amerykanie w mundurach nie tylko ćwiczą na naszym poligonie, ale zwiedzają też region i poznają polską kulturę. Współpracują m.in. z toruńskim Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym – żołnierze służby medycznej odbywali praktyki na oddziale ratunkowym lecznicy w wiosennym szczycie pandemii. Charakterystyczne mundury Amerykanów można też zobaczyć podczas wielu wydarzeń publicznych – obecnie stacjonujący batalion na zaproszenie władz województwa uczestniczył m.in. w obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz Święta Wojska Polskiego.

Amerykańscy artylerzyści, stacjonujący na toruńskim poligonie w ramach operacji Atlantic Resolve, to niejedyni wojskowi  goszczący w naszym regionie. W Bydgoszczy, zwanej polską stolicą NATO, zlokalizowanych jest pięć instytucji funkcjonujących w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego.

Departament Współpracy Międzynarodowej

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

7 maja 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 maja 2021 r.

Spotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPSpotkanie marszałka z żołnierzami amerykańskimi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP