Rówieśnicy Niepodległej

Zofia Szarmach, fot. Andrzej Goiński

Zofia Szarmach

Zofia Szarmach urodziła się 17 grudnia 1916 roku w Gackach (gm. Drzycim, powiat świecki) i przez całe swoje życie mieszka w rodzinnej miejscowości.

Zofia Szarmach urodziła się 17 grudnia 1916 roku w Gackach (gm. Drzycim, powiat świecki) i przez całe swoje życie mieszka w rodzinnej miejscowości. Posiadała jednego brata, który po II wojnie światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych, a pani Zofia miała okazję odwiedzić go za oceanem. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową, a pracowała między innymi przy budowie kolei. Jednym z jej najważniejszych wspomnień jest spotkanie z Janem Pawłem II, podczas jego pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Dopóki pozwalało zdrowie pani Zofia bardzo lubiła jeździć na rowerze, robić na drutach. Do dziś śpiewa, mówi wiersze, których nauczyła się jeszcze w dzieciństwie. Pani Zofia jest panną, nie posiada dzieci.

 

Zofia Szarmach, fot. Andrzej GoińskiZofia Szarmach, fot. Andrzej GoińskiZofia Szarmach, fot. Andrzej GoińskiZofia Szarmach, fot. Andrzej GoińskiZofia Szarmach, fot. Andrzej Goiński