Rówieśnicy Niepodległej

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Czesława Grenda

Czesława Grenda urodziła się 20 lutego 1914 roku w Toruniu. Dzieciństwo spędziła, wychowując się w domu przy ulicy Sobieskiego 42.

 

W 1928 roku ukończyła Szkołę Powszechną nr 6 przy ulicy Łąkowej. Jako 14-latka podjęła pracę w Pomorskiej Fabryce Wyrobów Papierowych Rudolfa Preussa przy ulicy Łaziennej. Zresztą całe jej życie związane było z toruńskim drukarstwem. Pracowała także w  Toruński Zakładach Graficznych przy ul. Rabiańskiej, gdzie do 1974 roku była brygadzistką. W 1954 roku wyszła za mąż za Aleksandra Grendę-  w przeszłości znanego toruńskiego sędzię piłkarskiego i bokserskiego oraz działacza sportowego. Żona niejednokrotnie towarzyszyła mu w trakcie sportowych zmagań. Niestety, nie doczekali się dzieci. Po śmierci męża w 1996 roku stulatka została sama. Obecnie jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach.

 

fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.plfot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl