Rówieśnicy Niepodległej

Zofia Gertych, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Zofia Gertych, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Zofia Gertych

Zofia Gertych urodziła się 8 stycznia 1923 roku. To rodowita bydgoszczanka, przez większość życia jest związana z tym miastem i naszym regionem. Miała czworo rodzeństwa, trzy siostry i brata, spośród których była najmłodsza. W czasie wojny mieszkała we wsi Łążek (obecnie powiat świecki).

 

Ukończyła szkołę średnią o profilu ekonomicznym w Bydgoszczy. Studiowała administrację na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Studia drugiego stopnia ukończyła na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Całe życie związana była z księgowością. W bydgoskiej spółdzielni tapicerów była główną księgową, podobnie jak w Bydgoskich Zakładach Betoniarskich. W Bydgoskim Zjednoczeniu Budownictwa zajmowała się mechanizowaniem księgowości wszystkich podległych przedsiębiorstw. Zdobywając poszczególne stopnie na ścieżce kariery, została dyrektorem ekonomicznym w przedsiębiorstwie przetwórczym, gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę.

 

Wraz z mężem Alfonsem wychowała troje dzieci – dwóch synów i córkę. Ma sześcioro wnucząt i sześcioro prawnucząt.

 

Jej pasją była działka. Wolne chwile spędzała uprawiając ogródek i relaksując się w otoczeniu przyrody. Obecnie nadal mieszka w Bydgoszczy. To pasjonatka teleturniejów, lubi rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki, zaczytuje się w ulubionej literaturze.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2023 r.