Rówieśnicy Niepodległej

Genowefa Janiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Genowefa Janiak, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Genowefa Janiak

Genowefa Janiak urodziła się 25 stycznia 1923 roku. Pochodzi z Nowin Bogusławskich (powiat kolski, województwo wielkopolskie).

 

W czasie II wojny światowej pani Genowefa z rodziną została wysiedlona, a dom zajęli Niemcy. Została wówczas skierowana przymusowo do pracy w okolicznym Zaryniu w niemieckim gospodarstwie. Po zakończeniu działań wojennych i ucieczce Niemców, rodzina powróciła do domu rodzinnego.

 

Pani Genowefa poślubiła Saturnina Janiaka. Po wyjściu za mąż wyjechała do Miłkowic (powiat legnicki, województwo dolnośląskie). Urodziła się tam pierwsza córka. Później, w 1962 roku, małżeństwo przeprowadziło się do Krzekatowa (powiat mogileński), prowadzili tam gospodarstwo rolne. Pani Genowefa zajmowała się zwierzętami gospodarskimi, wychowywała dzieci i dbała o dom. Jej mąż poza rolnictwem zajmował się także rzeźnictwem, był organistą, a także udzielał się w życiu lokalnej społeczności jako radny. Mieli troje dzieci – dwie córki i syna.

 

Już po śmierci męża pani Genowefa zamieszkała w Dąbrowie (powiat mogileński) pod opieką brata i jego żony. Od sześciu lat mieszka w Toruniu pod opieką córki.

 

Pani Genowefa lubiła czytać i oglądać programy przyrodnicze, obecnie nie pozwala jej na to słabnący wzrok. Mimo to wciąż jest w dobrej kondycji i ma świetną pamięć.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2023 r.