Rówieśnicy Niepodległej

Władysława Zielińska, fot. archiwum rodziny
Władysława Zielińska, fot. archiwum rodziny

Władysława Zielińska

Władysława Zielińska na świat przyszła 7 września 1922 roku w Zegartowicach (województwo pomorskie). Jej matka miała na imię Rozalia, a ojciec, Stanisław Cieszyński, był znanym kowalem. Pani Władysława miała dziewięcioro rodzeństwa – pięć sióstr i czterech braci. Ukończyła szkołę podstawową w Nawrze (powiat toruński). Przez całe życie była związana z Kujawami i Pomorzem.

 

W czasie okupacji pod przymusem pracowała w niemieckim majątku Evalda von Kreis. 2 lipca 1945 roku stanęła na ślubnym kobiercu z Franciszkiem Zielińskim, osiedlili się w Sławkowie (gmina Chełmża, powiat toruński). Mąż pani Władysławy był traktorzystą, ponadto wspólnie z żoną pracował w Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Para miała cztery córki. Pani Władysława poświęciła się opiece nad domem i wychowywaniu dzieci.

 

Tragiczne wspomnienia z okresu powojennego, kiedy niejednokrotnie widziała śmierć i brutalne mordy, ukształtowały jej światopogląd. Wspierała wolność życia i bycia. Była osobą religijną, uczynną, przyjazną i pomocną. Jej hobby był ogród.

 

Pani Władysława doczekała sześciorga wnucząt, ośmiorga prawnucząt i dwóch praprawnucząt.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

wrzesień 2022 r.