Rówieśnicy Niepodległej

Jerzy Skupniewicz, fot. Lech Kamiński dla UMT
Jerzy Skupniewicz, fot. Lech Kamiński dla UMT

Jerzy Skupniewicz

24 sierpnia 1922 roku na świat przyszedł Jerzy Stefan Skupniewicz. Od młodości związany z Toruniem, gdzie już podczas okupacji uczył się i pracował w warsztacie naprawy samochodów „W. Katafias”, reperując maszyny do pisania, liczenia czy szycia, a także motocykle i samochody. Z motoryzacją i techniką precyzyjną związał swoją karierę zawodową.

 

Po zakończeniu działań wojennych pan Jerzy prowadził własny warsztat naprawy motocykli i sprzętu precyzyjnego. Jego umiejętności zostały docenione przez Polski Związek Motorowy, który wydelegował go jako mechanika na kultowy Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Tatrzański. Przez wiele lat kierował warsztatami samochodowymi w Toruńskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Ogólnego (późniejszy Kombinat Budowlany). Liczne usprawnienia racjonalizatorskie przeprowadzone przez pana Jerzego w pracy niejednokrotnie były doceniane odznaczeniami zakładowymi i branżowymi.

 

Po przejściu na emeryturę pan Jerzy przez wiele lat nadal zajmował się swoją pasją – motoryzacją. Przywracał drugie życie starym motocyklom i przeprowadzał naprawy różnych urządzeń czy maszyn.

 

Z żoną Anną wychowali czwórkę dzieci. Pan Jerzy doczekał siedmiorga wnucząt i sześciorga prawnucząt.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Sierpień 2022 r.