Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Władysława Pęczek

Władysława Pęczek, córka Bolesławy i Bronisława Nowastowskich, urodziła się 19 czerwca 1919 roku w Wąsoszu w powiecie nakielskim. Przyszła na świat jako dziewiąta z trzynaściorga dzieci.

 

Państwo Nowastowcy kilkukrotnie zmieniali miejsce zamieszkania. Ich rodziny posiadały gospodarstwa rolne różnych miejscowościach w obecnym powiecie nakielskim. W okresie międzywojennym przeprowadzili się do Dąbrówki Słupskiej, po roku 1947 zamieszkali w pobliskim Królikowie, a następnie, po sprzedaży majątku w 1960 roku, rodzice pani Władysławy przenieśli się do Kowalewa koło Szubina. Tu seniorka mieszka do dziś.

 

Wyszła za mąż za Romana Pęczka. Ceremonia zaślubin odbyła się 30 czerwca 1944 roku w kościele w Piotrkowie Trybunalskim, skąd pochodził małżonek. Po ślubie para zamieszkała w Kowalewie.

 

Roman Pęczek pracował w Centrali Nasiennej w Szubinie, przez kilka lat był też listonoszem. Aż do emerytury pracował w zakładzie rowerowym Romet. Jego żona zajmowała się wychowywaniem dzieci i pielęgnowaniem domowego ogniska. Miała talent krawiecki, szyła na maszynie. Była samoukiem, jednak potrafiła sprostać najbardziej wyszukanym wykrojom i projektom. Z jej usług korzystała rodzina, znajomi i sąsiedzi.

 

Pani Władysława urodziła ośmioro dzieci: Mirosława, Romualda, Zdzisława, Irenę, Władysława, Jolantę, Małgorzatę i Marka. Od czterdziestu lat nestorka jest wdową. Mieszka razem z córką Jolantą i wnuczką Lidią.

 

Seniorka lubi wspominać lata młodości, chętnie opowiada wnukom o czasach wojny. Jest rodzinna, towarzyska, otwarta na innych i – mimo problemów zdrowotnych – zawsze pełna optymizmu.

 

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKPFot. Filip Kowalkowski dla UMWKP