Rówieśnicy Niepodległej

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Felicja Kreft

Felicja Kreft (z domu Mendat), córka Feliksa i Marty, przyszła na świat 3 czerwca 1920 roku we wsi Górale w powiecie brodnickim. Miała dwie siostry i trzech braci.

 

Od czasu ukończenia nauki pomagała w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa rolnego. Pracy na roli oddana jest do dziś – nadal pielęgnuje swój ogródek, hoduje zioła, które uważa za najlepsze lekarstwo na wszelkie schorzenia. Jest też zwolenniczą zdrowej, domowej kuchni, dzięki której zachowuje zdrowie i dobrą kondycję.

 

Okres drugiej wojny światowej pani Felicja przeżyła w rodzinnej miejscowości. Od zawsze była aktywna społecznie, nigdy nie odmawiała pomocy sąsiadom i znajomym. To z jej inicjatywy w 1958 roku powstało koło gospodyń wiejskich, którego członkinią jest do dziś. Przed laty organizowała lokalne uroczystości i imprezy, wykorzystując talent kucharski do pieczenia ciast i gotowania. Seniorka wspierała też druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Góralach, oferując pomoc medyczną.

 

26 sierpnia 1947 roku pani Felicja stanęła na ślubnym kobiercu. Jej wybrankiem został Piotr Kreft. Para doczekała się trójki dzieci – Danuty, Jerzego i Dariusza. Seniorka wychowała też trójkę dzieci pana Piotra z pierwszego małżeństwa. Doczekała się jednego wnuka Adama.

 

Nestorka cieszy się doskonałą pamięcią i dobrą kondycją. Jest otwarta, chętna do rozmowy i pełna humoru. Przyjemność sprawiają jej spotkania z bliskimi i przyjaciółmi, lubi też czytać książki i czasopisma.  

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKP