Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu stuletniemu Władysławowi Szaneckiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu stuletniemu Władysławowi Szaneckiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Władysław Szanecki

Władysław Szanecki, urodził się 27 listopada 1923 roku w Kazimierzewie (województwo wielkopolskie).

 

Krótko po wybuchu II wojny został skierowany na roboty przymusowe do Niemiec. Jako nastolatek zmuszony był do ciężkiej pracy na gospodarstwie, wspomina trudy codzienności, uwłaczające warunki i szesnastogodzinny dzień pracy. Przed zakończeniem wojny podczas łapanki został schwytany i przetransportowany do Aleksandrowa Kujawskiego, a następnie do Poznania, gdzie początkowo pracował w rzeźni, potem w Zakładzie Cegielskiego, następnie przy okopywaniu Poznania. Po zakończeniu wojny, został wcielony do wojska, gdzie służył dwa lata.

 

W 1951 roku jubilat stanął na ślubnym kobiercu z Feliksą Malec z Sieraków (powiat radziejowski). Rodzina Szaneckich zamieszkała w Sierakowach, doczekali się trzech córek (Krystyna, Danuta, Renata), ośmiorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Nestor prowadził gospodarstwo rolne i zarobkowo trudnił się wywózką drewna.

 

Pan Władysław jest niezwykle ciepłym i pogodnym człowiekiem. Chętnie i dużo opowiada o latach młodości. Lubi przejażdżki rowerowe, kocha konie. Aktualnie mieszka ze swoją najmłodszą córką Renatą w Sierakowach, której żurek, smakuje nestorowi najbardziej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

listopad 2023 r.