Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu stuletniemu Aleksowi Czerwińskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu stuletniemu Aleksowi Czerwińskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Aleksy Czerwiński

Aleksy Czerwiński, urodził się 6 grudnia 1923 roku, w Wierzynie (powiat włocławski). Dzieciństwo spędził w pobliskich Miechowicach, gdzie rodzice jubilata mieli gospodarstwo rolne. Jubilat ma młodszą o sześć lat siostrę.

 

O czasach młodości pan Aleksy nie mówi wiele, w Miechowicach skończył szkołę podstawową. W 1945 roku wstąpił do wojska, służył w armii do września 1947 roku, ma stopień kaprala, był w łączności, przy Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie. Został uhonorowany odznaką grunwaldzką.

 

Swoją przyszłą żonę Aleksandrę pan Aleksy poznał na zabawie. W 1950 roku zakochani stanęli na ślubnym kobiercu. Aleksandra Czerwińska pochodziła z podkarpackiej wsi, Markowej, zamieszkała w Mikołajkach, niedaleko Kłobi (powiat włocławski). Małżeństwo doczekało się trojga dzieci, dwojga wnuków i czworga prawnuków.

 

Aktualne nestor mieszka z córką we Włocławku. To bardzo towarzyski, wyrozumiały i uśmiechnięty człowiek. Jest ambitny i aktywny. Najbliżsi szczególnie cenią u niego umiejętność słuchania, życzliwość i gotowość niesienia pomocy.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

grudzień 2023 r.