Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Szali, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Stanisławie Szali, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Stanisława Szala

Zawartości prywatnej biblioteki pani Stanisławy mógłby pozazdrościć niejeden miłośnik książek. Zaczytana, zwłaszcza w biografiach ciekawych postaci i w literaturze historycznej.

 

Urodziła się 30 maja 1924 roku w Antoniowie nad Sanem (województwo podkarpackie). Wychowała się w wielodzietnej rodzinie, jako jedno z siedmiorga dzieci Jana i Wiktorii Kozłowskich. Wybuch wojny przerwał edukację pani Stanisławy, która od tego czasu poświęciła się opiece nad chorą mamą.  Rodzice Stanisławy zajmowali się prowadzeniem gospodarstwa rolnego, które po wojnie sprzedała, by wraz z mamą zamieszkać u brata w Trzemiętowie (powiat bydgoski). Podjęła pracę w miejscowej szkole. Tam też poznała Marceliego Szalę, za którego wyszła w 1950 roku. Wychowali troje dzieci. Pani Stanisława doczekała się trzech wnuczek i dwóch prawnuków. Jest bardzo zżyta z rodziną, wnuczki do tej pory z rozrzewnieniem wspominają, jak babcia czytała im bajki w każdy czwartek.

 

Pani Stanisława jest samodzielna i aktywna, nie wyobraża sobie, mimo powypadkowych problemów zdrowotnych, korzystać z pomocy innych przy codziennych obowiązkach. Aktualnie mieszka w Bydgoszczy z córką Barbarą.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

czerwiec 2024 r.