Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Bronisławie Nizio fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Bronisławie Nizio fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Bronisława Nizio

Przez wiele lat szyła ręcznie i na maszynie ubrania dla najbliższych, a jeszcze niedawno zajmowała się ogrodem. Największą przyjemność sprawiało jej pielęgnowanie kwiatów, uwielbia polne chabry i maki, w jej ogrodzie kwitły georginie i amerykanki. To skromna kobieta, ceniąca sobie eleganckie stroje i nienaganną fryzurę.

 

Bronisława urodziła się w miejscowości Bobrownickie Pole (powiat lipnowski). Jej rodzice Teofil i Walentyna Czarneccy prowadzili gospodarstwo rolne. Została wychowana w szacunku do pracy i ziemi. Miała siedem sióstr, którymi opiekowała się po śmierci mamy. Od dziecka pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa.

Wyszła za mąż w 1940 roku lat za Zenona, zwanego przez wszystkich Władkiem, który również zajmował się rolnictwem. Prowadziła dom i wychowywała czwórkę dzieci. Doczekała się dziesięciorga wnuków i siedemnaściorga prawnuków.

Wspominała swoje doświadczenia pracy u Niemca na gospodarstwie. Podkreślała, jak bardzo ceniła sobie relacje międzyludzkie w tamtych trudnych czasach.

Bronisława, mimo dwóch epizodów Covid-19, zachowała pozytywne podejście do życia. Ceni sobie spokój, lubi odpoczywać na świeżym powietrzu, doglądać ogrodu. Jest znana z życzliwości i gotowości do pomocy. Zawsze dbała o dobre uczesanie i elegancki ubiór, kierując się zasadą „prostota i elegancja”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

czerwiec 2024 r.