Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Romana Zwolińska

Wojna, która odcisnęła na niej znaczne piętno sprawiła, że do dziś bardzo przejmuje się losami ojczyzny i jest na bieżąco z wydarzeniami mającymi miejsce w kraju. Ciężko pracowała prowadząc gospodarstwo rolne w Ostrowitem, gdzie zamieszkała po wojnie razem z mężem uczącym w lokalnej szkole.

 

Romana Zwolińska urodziła się 9 sierpnia 1921 roku w Rużach (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie jej rodzice Helena i Józef Karpińscy prowadzili gospodarstwo rolne, na którym dorastała razem z dwiema siostrami. W rodzinnej miejscowości ukończyła szkołę podstawową.

 

Gdy wybuchła druga wojna światowa miała 17 lat. Przez dwa kolejne lata musiała razem z siostrami pracować dla okupanta, który przejął ich gospodarstwo. W 1941 roku przeniesiono ją do pracy przymusowej u niemieckiej rodziny w Borzyminie (powiat rypiński), a rodzice, zmuszeni do opuszczenia własnego domu, zamieszkali u znajomych.

 

Pod koniec wojny wyszła za Eugeniusza Zwolińskiego, nauczyciela, z którym wkrótce zamieszkała w budynku szkoły w Ostrowitem (powiat golubsko-dobrzyński), gdzie mąż otrzymał posadę. Wspólnie wychowali trójkę dzieci, dwie córki i syna. Z czasem wybudowali także dom naprzeciwko szkoły, której pan Eugeniusz został kierownikiem. Od lat pięćdziesiątych, kiedy rodzina otrzymała w spadku gospodarstwo rolne, pani Romana zajmowała się jego prowadzeniem.

 

Jako towarzyska osoba lubiła organizować przyjęcia dla przyjaciół, na których mogła wykazać się swoim talentem kulinarnym. Chętnie brała też udział w organizowanych w szkole wydarzeniach. W wolnych od ciężkiej pracy chwilach czas spędzała w ogrodzie, gdzie troszczyła się o rośliny i hodowała kwiaty. Po przejściu na emeryturę rodzinne gospodarstwo przejął syn.

 

Pani Romana ma sześcioro wnucząt i ośmioro prawnucząt. Czyta książki i jest aktywną nestorką, która prezentuje niezwykłą mądrość życiową. Od 2013 roku, kiedy w wieku 98 lat zmarł jej mąż, jest wdową.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Sierpień 2021 r.

 

Wręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu Unitas Durat pani Romanie Zwolińskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP