Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Irena Ciemna

Latami gościła mieszkańców naszego regionu w swoich kawiarniach w Solcu Kujawskim, a później w Gniewkowie i do dziś lubi, gdy ktoś składa jej odwiedziny, zwłaszcza liczne wnuki, prawnuki oraz praprawnuki, których razem doczekała się trzydzieściorga ośmiorga.

 

Irena Ciemna urodziła się 10 sierpnia 1921 roku w Straszewie (powiat aleksandrowski). Jej rodzice Marianna i Jan prowadzili gospodarstwo rolne w Żyrosławicach (powiat inowrocławski), w których dorastała razem z siostrą i siedmioma braćmi. Ukończyła szkołę podstawową w pobliskim Murzynnie.

 

Podczas okupacji w czasie drugiej wojny światowej pracowała jako krawcowa w Gniewkowie (powiat inowrocławski), gdzie szyła niemieckie mundury, a od 1944 roku brała udział w robotach przymusowych w Czołowie (powiat radziejowski). Wojna zabrała jej trzech braci. Dwóch zostało rozstrzelanych przez Niemców w okolicach rodzinnej miejscowości, kolejny zginął w obozie koncentracyjnym.

 

W 1945 roku, krótko po zakończeniu wojny, wyszła za Łucjana Ciemnego. Para zamieszkała w Szczutowie (powiat golubsko-dobrzyński) i wychowała czworo dzieci, dwie córki oraz dwóch synów. Pani Irena rozpoczęła pracę na poczcie, a z czasem została naczelniczką oddziału w Grabiach (powiat aleksandrowski), gdzie przeprowadziła się razem z rodziną w latach pięćdziesiątych. Swoją dalszą karierę związała jednak z gastronomią. Przez lata prowadziła restaurację i kawiarnię „Bajka” w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), a później, aż do przejścia na emeryturę w 1988 roku, kawiarnię w Gniewkowie (powiat inowrocławski).

 

W wolnym czasie lubiła podróżować po kraju i razem z mężem odwiedzać polskie morze, góry, czy mazurskie jeziora. Pomagała też w wychowaniu wnuków, przygotowywała wypieki i gotowała. Do dziś chętnie pomaga rodzinie w kuchni. Dużo czyta, śpiewa i interesuje się polityką. Jest rodzinną, przedsiębiorczą i aktywną osobą, lubiącą przyjmować gości i dawać prezenty. Ma 11 wnucząt, 23 prawnucząt i 4 prawnuki, które chętnie ją odwiedzają. Obecnie mieszka z rodziną w Gniewkowie.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Sierpień 2021 r.

 

Wręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Irenie Ciemnej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP