Rówieśnicy Niepodległej

Pelagia Nowak, fot. Filip Kowalkowski

Pelagia Nowak

Pelagia Nowak przez większość życia mieszkała w miejscowości Dobre w powiecie radziejowskim, do Bydgoszczy przeprowadziła się w 1990 r.

 

Pelagia Nowak z domu Waszak, urodziła się 28 kwietnia 1918 r. w miejscowości Smarglin w gminie Dobre w powiecie radziejowskim, gdzie jej rodzice mieli małe gospodarstwo rolne. Była jednym z ośmiorga dzieci w rodzinie. Jak większość wiejskich dzieci w tamtych czasach skończyła tylko szkołę podstawową. Już jako dziecko pomogła też w gospodarstwie. Po wybuchu II wojny światowej, jako dwudziestoparoletnia dziewczyna pracowała w pobliskich gospodarstwach należących do Niemców i w ten sposób przeżyła okupację, unikając wywiezienia na roboty do Niemiec. Po wojnie, w 1948 roku wyszła za mąż. Jej mąż Stanisław przez całe życie pracował w mleczarni w miejscowości Dobre. I w tej też miejscowości pani Pelagia osiadła z nim na małym gospodarstwie. Tutaj także na świat przyszło ich pięcioro dzieci: Jadwiga, Alina, Roman, Mariola i Ewa. Swoje dorosłe życie pani Pelagia poświęciła opiece i wychowaniu dzieci, które kolejno po ukończeniu miejscowej szkoły opuszczały dom rodzinny, udając się do większych miast najpierw po nauki, a potem w poszukiwaniu pracy. I tak wszyscy, gdy już usamodzielnili się – jak żartuje pani Pelagia – „opuścili Dobre na dobre”. Po śmierci męża w 1990 roku pani Pelagia także opuściła miejsce, z którym była związana była przez większość swojego życia i przeniosła się do córki Marioli do  Bydgoszczy. Pani Pelagia doczekała się czworga wnucząt (3 wnuczki i 1 wnuka) oraz dwojga prawnucząt. Zawsze była osobą uśmiechniętą, spokojną i ugodową, jak rzadko się już dziś spotyka. Starała się zachowywać w życiu umiar i wiarę, że dzień jutrzejszy o będzie lepszy od poprzedniego.

 

Pelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip KowalkowskiPelagia Nowak, fot. Filip Kowalkowski