Rówieśnicy Niepodległej

Karolina Niedziałek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Karolina Niedziałek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Karolina Niedziałek

Wzorowa pani domu, przebojowa i pełna werwy kobieta, która wychowywanie dzieci łączyła z pełnieniem obowiązków sołtysa Sztynwagu (powiat grudziądzki). Uzdolniona artystycznie, swoje talenty realizowała między innymi w Kole Gospodyń Wiejskich w Rudniku.

 

Przyszła na świat 2 kwietnia 1924 roku w Kończycach na podkarpaciu jako drugie z siedmiorga dzieci Andrzeja i Karoliny Domoradzkich. Miała dwóch braci Józefa i Stanisława, cztery siostry Julię, Annę i bliźniaczki Zofię oraz Katarzynę. Dobrze wspomina czas spędzony w rodzinnej miejscowości. Domoradzcy mieli ponad pięciohektarowe gospodarstwo rolne i duży dom.

 

W czasie okupacji niemieckiej zostali wysiedleni ze swojej posiadłości. Wówczas jej ojciec wynajął mieszkanie w Rudniku nad Sanem. Od wyjazdu na roboty przymusowe do Niemiec, uchronił ją ojciec. Jej miejsce zajął brat, Stanisław. W tym czasie pracowała w lesie, tam poznała swojego przyszłego męża, pochodzącego z naszego regionu, ze Sztynwagu, Jana Niedziałka. W marcu 1945 roku, po wyzwoleniu Grudziądza, Karolina  przeprowadziła się do Sztunwagu, a 10 czerwca stanęła z Janem na ślubnym kobiercu.

 

Wychowali dziesięcioro dzieci. Doczekała się dwadzieścioro jeden wnucząt, trzydzieścioro dziewięcioro prawnucząt i dziewięcioro praprawnucząt. Przez dwa lata (1973-1975) reprezentowała sołectwo Sztynwag, pełniąc funkcję sołtysa. Aktywnie udzielała się w Kole Gospodyń Wiejskich w Rudniku.

 

Dużo radości daje jej wyszywanie. Lubi recytować wiersze i  śpiewać. Swoim pozytywnym nastawieniem zaraża wszystkich dookoła.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Kwiecień 2024 r.