Rówieśnicy Niepodległej

Joanna Malińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Joanna Malińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Joanna Malińska

Joanna Malińska, z domu Mierzejewska, urodziła się 10 czerwca 1922 roku w Trlągu (powiat inowrocławski). Mieszkała w tej miejscowości do siedemnastego roku życia. Córka Łucji i Michała pochodziła z licznej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa – 3 siostry i 4 braci. Jedna z sióstr, Marianna Karaszewska, w 2020 roku świętowała swój setny jubileusz i również została odznaczona medalem marszałka.

 

Pani Joanna w czasie wojny pracowała u niemieckiego właściciela ziemskiego. Była to niezwykle ciężka praca, po 14 godzin dziennie, a dniówka wynosiła 80 groszy. W wieku piętnastu lat przystąpiła do kościelnego zgrupowania Młodych Polek, gdzie wraz z innymi uczestnikami spędzała czas na zabawie i organizowaniu przedstawień.

 

Po wojnie poznała Józefa Malińskiego, para wspólnie wyjechała na Ziemie Odzyskane do Trzebiatowa (obecnie województwo zachodniopomorskie). Tam, w wieku dwudziestu czterech lat, stanęła na ślubnym kobiercu. Po trzech latach małżeństwo powróciło w rodzinne strony. Osiedlili się w Parlinie (powiat mogileński). Mieli 11 dzieci, 5 córek i 6 synów. Pani Joanna w pełni poświęciła się opiece i wychowywaniu dzieci. Jej mąż pracował w państwowym gospodarstwie rolnym. W 1958 roku przeprowadzili się do podmogileńskiego Wieńca. W 2009 roku pani Joanna owdowiała.

 

Doczekała 27 wnucząt, 46 prawnucząt i 7 praprawnucząt. To osoba wciąż bardzo aktywna. Czas uprzyjemnia sobie robótkami ręcznymi na drutach i szydełku. Obecnie nadal mieszka w Wieńcu wraz z synem i synową.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

lipiec 2022 r.