Rówieśnicy Niepodległej

Helena Kwiatkowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Helena Kwiatkowska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Helena Kwiatkowska

Helena Kwiatkowska, córka Wiktorii i Józefa Kaźmierczaków, przyszła na świat 17 czerwca 1922 roku w Starym Radziejowie (powiat radziejowski). Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miała ośmioro rodzeństwa. Uczęszczała do szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości. Wybuch II wojny światowej spowodował, że Kaźmierczakowie zostali wysiedleni. Pani Helena wraz z rodzeństwem pracowała w okolicznych gospodarstwach rolnych zajętych przez Niemców. Gdy konflikt zbrojny zakończył się, powrócili do własnego domu.

 

12 lutego 1949 roku pani Helena stanęła na ślubnym kobiercu z Janem Kwiatkowskim, z którym przeprowadziła się do miejscowości Plebanka (powiat radziejowski). W związku małżeńskim przeżyła 53 lata, aż do śmierci męża. Para wspólnie zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

 

Pani Helena urodziła pięcioro synów: Janusza, Wiesława, Mirosława, Jerzego i Leszka. Troje z nich podążyło śladami rodziców podejmując się pracy w rolnictwie. Doczekała 11 wnucząt i 10 prawnucząt. Obecnie wciąż mieszka w Plebance.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

lipiec 2022 r.