Rówieśnicy Niepodległej

Jan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Madalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWK
Jan Tadeusz Tylżanowski odznaczony Madalem Marszałka, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWK

Jan Tylżanowski

Jan Tadeusz Tylżanowski urodził się 19 czerwca 1923 roku w Wielgomłynach w województwie łódzkim. Jest synem Jana i Aleksandry. Pan Jan miał jedenaścioro rodzeństwa, dwoje jego braci zginęło w trakcie Powstania Warszawskiego. Wraz z rodziną przeprowadził się do Mieszkowa, w województwie wielkopolskim i tam mieszkał do końca wojny.

 

Jubilat w Bydgoszczy zamieszkał w 1958 roku. W województwie kujawsko-pomorskim pozostał z miłości do Anny Szulisławskiej, z którą ożenił się także w 1958 roku. Żona seniora była córką Kazimierza Szulisławskiego, przyjaciela Leona Wyczółkowskiego. Państwo Tylżanowscy doczekali się syna. Pan Jan ma troje wnuków i dwoje prawnuków. Po dwudziestu pięciu latach małżeństwa owdowiał i ponownie się ożenił.

 

Stulatek uczył się w klasie z Tadeuszem Gajcym oraz Wojciechem Jaruzelskim, w Kolegium Ojców Marianów na warszawskich Bielanach. Studia ukończył na Uniwersytecie Poznańskim, na Wydziale Rolno-Leśnym. W Bydgoszczy pracował w Najwyższej Izbie Kontroli Leśnictwa, po czym podjął stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody, na którym pracował do emerytury.

 

Na swoim zawodowym koncie zgromadził wiele sukcesów. Założył pierwszą w Polsce Komisję Ochrony Przyrody, był pomysłodawcą założenia Parku Goplańskiego. Przez całe życie był bardzo aktywny społecznie. Jubilat był członkiem Wojewódzkiej Komisji Olimpiady Biologicznej, dawał prelekcje na temat ochrony przyrody, oprowadzał wycieczki po rezerwatach. Pan Tylżanowski w czasie wojny był w szeregach Armii Krajowej.

W wolnych chwilach wiele radości dawało mu pielęgnowanie ogrodu. Pasjonował się fotografią, hobbystycznie robił piękne zdjęcia. To człowiek bardzo towarzyski, zawsze otaczało go wielu przyjaciół. Jest otwarty, uśmiechnięty i przepełniony pozytywną energią.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Czerwiec 2023 r.