Rówieśnicy Niepodległej

Irena Bury, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Irena Bury, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Irena Bury

Irena Bury z domu Ciemny, urodziła się 29 grudnia 1923 roku w Nakle nad Notecią (powiat nakielski). Ojciec, Jan Ciemny, był poddanym cesarza Wilhelma, żołnierzem wcielonym do armii pruskiej. Walczył w powstaniu wielkopolskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mama Marianna zajmowała się domem. Państwo Ciemny mieli jeszcze syna – Franciszka, brata nestorki.

 

Pani Irena skończyła żeńską Szkołę Powszechną nr 2 w Nakle nad Notecią. Jej ulubionymi przedmiotami szkolnymi były zajęcia plastyczne i muzyczne. Gdy wybuchła wojna miała 16 lat. Została zesłana na roboty przymusowe do rodziny osadników niemieckich, gdzie opiekowała się dziećmi. Po wojnie pracowała w podatkach Gminnej Spółdzielni, potem w PZZ Zakładach Zbożowych i w Więcborskich Zakładach Przemysłu, jako księgowa.

 

W 1957 roku wyszła za mąż, za Stanisława Burego, syna Tomasza i Antoniny. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci (dwóch córek i syna) czworga wnuków i czworga prawnuków. Mąż nestorki był stolarzem, był trzy lata starszy od niej. W czasie wojny zdobył zawód, potem pracował w nakielskiej stolarni, następnie w Bydgoskiej Fabryce Mebli w Nakle. W Nakle wspólnie z rodzicami nestorki wybudowali dom, gdzie rodzina mieszka do dziś.

 

Pani Irena jest bardzo aktywną i energiczną kobietą. Przyjemność sprawia jej szycie na maszynie, szydełkowanie, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Nowoczesne technologie także nie są jej obce, jest na bieżąco z wszelkimi nowinkami, codziennie rozmawia z bliskimi przez wideo komunikatory, korzysta z tableta i smartphona. To prawdziwa optymistka, która swoim pozytywnym podejściem do życia zaraża wszystkich dookoła. Każdy dzień obowiązkowo rozpoczyna od kawy.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Styczeń 2024 r.