Rówieśnicy Niepodległej

Genowefa Leszczyńska, fot. z archiwum prywatnego rodziny
Genowefa Leszczyńska, fot. z archiwum prywatnego rodziny

Genowefa Leszczyńska

Genowefa Leszczyńska z domu Kostuś, urodziła się 5 stycznia 1924 roku w Wiskowicach (niedaleko Lwowa). Ojciec pani Genowefy pracował jako rachmistrz, matka Maria Kostuś zajmowała się dziećmi. Później w czasach przesiedlenia rodzina zamieszka w Markusach, koło Elbląga. Genowefa pochodzi z wielodzietnej rodziny, miała ośmioro rodzeństwa.

 

Krótko po wybuchu wojny została wysłana na roboty przymusowe, wywieziono ją do niemieckiej rodziny. Szczęśliwie okres ten był dla nestorki łaskawy, trafiła do dobrej rodziny. Mimo trwającej wojny dobrze wspomina ten czas. Po powrocie z Niemiec, jako dziewiętnastoletnia dziewczyna podjęła prace w Gdańsku.

 

W 1952 roku wyszła za mąż za Ireneusza Bociala. Małżeństwo wspólnie prowadziło gospodarstwo rolne w Grupie Dolnej (powiat świecki). Doczekało się trzech córek (Danuty, Teresy i Krystyny). Pani Genowefa ma sześcioro wnucząt i dwanaścioro prawnucząt. Nestorka młodo owdowiała i po raz kolejny, jako dojrzała (sześćdziesięcioletnia) kobieta wyszła za mąż, za Witolda Leszczyńskiego.

 

Pani Genowefa jest bardzo aktywną, energiczną i pracowitą kobietą. Lubi modę, zawsze przywiązuje dużą wagę do schludnego i eleganckiego wyglądu. To prawdziwa optymistka, która swoim pozytywnym podejściem do życia zaraża wszystkich dookoła. Lubi oglądać telewizję, czyta prasę, śledzi polską scenę polityczną. Cieszy się życiem, regularnie pisze listy do swoich córek, które są jej największą dumą.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2024 r.