Rówieśnicy Niepodległej

Unitas Durat dla Heleny Kruczyńskiej, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP
Unitas Durat dla Heleny Kruczyńskiej, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com dla UMWKP

Helena Kruczyńska

Aktywność fizyczna stanowi bardzo ważny element życia seniorki. Żywo interesuje się kwestiami związanymi ze zdrowiem, regularnie ćwiczy. Pracę zawodową łączyła z wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu.

 

Przyszła na świat w Tuszynkach (do 1988 roku miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego, aktualnie jest częścią powiatu świeckiego). 22 stycznia 1924 roku urodziła się jako dziewiąte, najmłodsze dziecko w rodzinie. Wychowana w szacunku do pracy, młodość spędziła pomagając rodzicom w gospodarstwie. W rodzinnej miejscowości skończyła szkołę. Po wybuchu wojny została skierowana do pracy przymusowej u niemieckiego gospodarza. W wieku 21 lat, po zakończeniu okupacji, w poszukiwaniu lepszego życia przeprowadziła się do Bydgoszczy i zatrudniła się w szpitalu. Pracowała, jako pielęgniarka, opiekowała się chorymi, którzy wrócili z wojny. Było to bardzo obciążające psychicznie zajęcie dla pani Heleny. Następnie podjęła pracę w sądzie, jako maszynistka, pracowała tam do 1952 roku, kiedy urodziła swoje pierwsze dziecko. Gdy na świat przyszło kolejne, pani Helena na jakiś czas całkowicie poświęciła się prowadzeniu domu. Po raz kolejny wróciła do pracy zawodowej, gdy dzieci były już na tyle dojrzałe, że mogła sobie na to pozwolić. W Centrali Zaopatrzenia Szkół Cezar w Bydgoszczy pracowała do przejścia na emeryturę w 1979 roku.

 

Jest szczęśliwą babcią trojga wnuków. Przyjemność sprawiają jej odwiedziny najbliższych, cieszy się na spotkania z rodziną. Po przejściu na emeryturę jej drugim domem stał się ogródek działkowy, gdzie przez ponad 60 lat uprawiała warzywa, owoce i kwiaty. Jej pasja i zaangażowanie zostały nagrodzone medalem najdłużej działającego działkowca. Rodzina szczególnie podziwia jej ambicję, samodyscyplinę i determinację.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2024 r.