Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu Unitas Durat Edwardowi Bugalskiemu, fot. UMWKP
Wręczenie medalu Unitas Durat Edwardowi Bugalskiemu, fot. UMWKP

Edward Bugalski

Mieszkańca Brzeźna, gdy tylko jest sprzyjająca pogoda, można spotkać w ogrodzie. Senior większość czasu spędza na świeżym powietrzu. Latem gracuje, pieli i porządkuje swoją działkę. Nadal pracuje w rodzinnym gospodarstwie rolnym.

 

Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miał ośmioro rodzeństwa. Na świat przyszedł 14 lutego 1924 w Brzeźnie (powiat lipnowski). Pan Edward kultywował tradycje rodzinne i poświęcił się rolnictwu. Tak, jak jego rodzice prowadzi gospodarstwo. Uczył się w szkole w pobliskim Konecku.

 

Wojna przerwała mu edukację. Został skierowany na roboty przymusowe. Ciężko pracował przy okopach, palił w piecach. Czas ten spędził w nieludzkich warunkach. Po powrocie do domu został powołany do wojska. W armii służył dwa lata, początkowo w Bydgoszczy, następnie w Gdańsku. Po odbyciu służby wojskowej przejął gospodarstwo po rodzicach i całkowicie oddał się pracy na roli.

 

W 1958 roku ożenił się z Władysławą, z którą przeżył wspólnie prawie siedemdziesiąt lat. Wychowali dwoje dzieci. Pan Edward doczekał się dwóch wnuczek i trzech prawnuczek, którym śpiewa stare piosenki i uczy je wierszyków z czasów wojny. Aktualnie mieszka z córką.

 

Od zawsze bardzo lubi konie, to jego życiowa pasja. W jego gospodarstwie hodował krowy, drób. Najbliżsi cenili go za zdolności manualne, świetnie czuł się w pracach stolarskich. To bardzo dokładny mężczyzna. Jest rodzinną złotą rączką. Był bardzo pobożny, aktywnie uczestniczył w życiu  kościoła.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2024 r.