Rówieśnicy Niepodległej

Henryka Mikołajczewska, fot. UMWKP
Henryka Mikołajczewska, fot. UMWKP

Henryka Mikołajczewska

Wzorowa pani domu, znana ze swoich wypieków. Jej pączki i ciasta drożdżowe zachwycały wszystkich. Mieszkanka Włocławka przekonana jest, że długie życie w doskonałej kondycji zawdzięcza genom.

 

Urodziła się w Cypriance, w gminie Fabianki, 19 lutego 1924 roku. Jest jednym z pięciorga dzieci Marianny i Mieczysława Górskich. Wychowana w szacunku do pracy, jej rodzice prowadzili gospodarstwo. Do czasu wybuchu wojny uczyła się w szkole w Fabiankach. Ukończyła kursy pielęgniarskie i z udzielania pierwszej pomocy. Po wybuchu wojny wraz z rodziną uciekła do Kutna (województwo łódzkie). Od roku 1944 do zakończenia wojny pracowała przy okopach.

 

W 1947 roku wyszła za mąż za Józefa i przeprowadziła się do Włocławka. W 1948 roku urodziła pierwszą córkę, a dwa lata później kolejną. Była wzorową panią domu, zawsze dbała o dom. Służyła pomocą innym. U boku męża, w zgodzie i szacunku, przeżyła ponad 70 lat. Pan Józef pracował w fabryce termometrów, później w Kujawskiej Fabryce Manometrów (KFM). Doczekali się trojga wnuków, czworga prawnuków, prawnuczki i trojga praprawnuków.

 

Od kilku lat ma problemy ze wzrokiem i słuchem. Wcześniej szyła. Dom i rodzina od zawsze są dla niej najważniejsze.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2024 r.