Rówieśnicy Niepodległej

Genowefa Ziemniak, fot. archiwum UMWKP
Genowefa Ziemniak, fot. archiwum UMWKP

Genowefa Ziemniak

Genowefa Ziemniak urodziła się w Leonowie (powiat aleksandrowski) 2 grudnia 1921 roku. Po wojnie wraz z mężem zamieszkała w Wielowiczu w powiecie sępoleńskim. Od 1964 roku prowadziła gospodarstwo rolne i jednocześnie aktywnie działała w wielu organizacjach, w tym kółkach rolniczych i Kole Gospodyń Wiejskich w Płociczu. Pani Genowefa to osoba niezwykle zaangażowana i oddana społeczeństwu.

 

Będąc przewodniczącą KGW corocznie organizowała kursy gotowania, pieczenia, kroju i szycia, ogrodnictwa czy szydełkowania. Dbała nie tylko o rozwój i nabywanie nowych umiejętności przez bliskich i mieszkańców, ale także o poprawę ich zdrowia – przygotowywała prelekcje i organizowała spotkania z lekarzami i położnymi oraz wyjazdy kobiet na badania specjalistyczne do Bydgoszczy. Bliscy wspominają, że wyhodowane na własnym gospodarstwie zwierzęta oddawała biednym i potrzebującym. Urządzała zabawy taneczne, z których dochód przeznaczano m.in. na zakup wyposażenia świetlicy i finansowanie dożywiania dzieci w przedszkolu. Wspólnie ze spółdzielnią kółek rolniczych, jednostką ochotniczej straży pożarnej, wiejskim domem kultury, szkołą podstawową i radą sołecką organizowała życie kulturalne dla mieszkańców Płocicza. Przez wiele lat była inicjatorką konkursów na najpiękniejszy ogród kwiatowy i warzywny. Wraz z sąsiadkami przygotowywała spektakle teatralne. Aktywnie reprezentowała swoją wieś w gminie i powiecie.

 

Pani Genowefa zabiegała i przyczyniła się do powstania placu zabaw dla dzieci przy Szkole Podstawowej w Płociczu, który służył najmłodszym przez długie lata. Ponadto uczestniczyła w pracach przy budowie kościoła, a potem zawsze pamiętała o dekorowaniu świątyni. Przez wiele lat była radną miasta i gminy Kamień Krajeński. Za swoją działalność w rozwój wsi otrzymała wiele odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Zasługi i Medal Zasłużony dla Rolnictwa. W 2009 roku została honorowym członkiem: Koła Gospodyń Wiejskich w Płociczu, rady kobiet i kółka rolniczego w Płociczu. W 2016 roku, w wieku 95 lat, została wpisana do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego.

 

Jest ciepłą, życzliwą osobą. Zaangażowanie i dobroć niejednokrotnie podkreślają bliskie jej osoby. Podziw budzi jedoczesne prowadzenie własnego gospodarstwa, którą pani Genowefa łączyła z niezwykle aktywną działalnością na rzecz lokalnej społeczności. Obecnie  mieszka z najbliższymi pod opieką wnuka w Płociczu. Doczekała się siedemnaściorga wnucząt, dwadzieściorga sześciorga prawnucząt i jednej praprawnuczki.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

2 grudnia 2021 r.