Rówieśnicy Niepodległej

Adela Kulczyńska-Pietraszek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Adela Kulczyńska-Pietraszek, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Adela Kulczyńska-Pietraszek

Adela Kulczyńska-Pietraszek urodziła się 10 października 1921 roku na Lubelszczyźnie w Witowicach koło Końskowoli w powiecie puławskim. Tam też pobierała edukację. W czasie II wojny światowej pani Adela kończyła kursy pielęgniarskie w warunkach konspiracyjnych. W raz z grupą partyzantów, do których należeli jej bracia, wspierała ruch oporu jako łączniczka.

 

Pierwszy mąż Tadeusz Kulczyński pochodził z Torunia, uciekł jednak do Generalnej Guberni aby uniknąć powołania do szeregów niemieckich. Pracował w administracji Końskowoli. Para pobrała się w 1944 roku. Rok później małżeństwo przeprowadziło się do Torunia, gdzie doczekali się dwojga dzieci. Córka Ewa urodziła się w 1946, a syn Waldemar w 1948. Wówczas pani Adela zajmowała się domem i opiekowała dziećmi. W roku 1964 po śmierci męża podjęła się pracy jako bibliotekarka w Książnicy Miejskiej.

 

Siedem lat później wyszła ponownie za mąż, za Antoniego Pietraszka, z którym przeprowadziła się do Krakowa. W stolicy Małopolski prowadziła dom i rozwijała swoją pasję do ogrodnictwa. Hodowała róże i dbała o imponujący ogród.

 

W roku 1982, gdy mąż Antoni zmarł, powróciła do Torunia. Mieszka tam po dziś dzień.

 

Kwiaty i rośliny nadal stanowią ważną część życia pani Adeli, dba o grządki pod oknem. Lubi robótki ręczne takie jak szydełkowanie. Poza dwójką wspomnianych dzieci, Adela Kulczyńska-Pietraszek doczekała się trojga wnucząt, sześciorga prawnucząt i trójki praprawnucząt.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Październik 2021 r.