Rówieśnicy Niepodległej

Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę

Bolesław Siołkowski

Bolesław Siołkowski posiada wiele talentów. Jako uzdolniony cieśla przez lata szkolił młodzież i brał udział w budowie wielu toruńskich obiektów. Pisuje także wiersze i posiada talent muzyczny, który od młodości rozwijał śpiewając i grając na wielu instrumentach. Jest ojcem ośmiorga dzieci, czterech córek oraz czterech synów, z których jeden przejął po ojcu zamiłowanie do muzyki.

 

Nestor urodził się 16 lutego 1921 roku we wsi Rudaw (powiat golubsko-dobrzyński). Rodzice, Jan i Cecylia prowadzili gospodarstwo rolne. Już w młodości pan Bolesław był bardzo uzdolniony muzycznie, śpiewał i grał na akordeonie w lokalnym zespole. W rodzinnych stronach ukończył szkołę podstawową.

 

Podczas drugiej wojny światowej służył w wojsku, w ostatnich dwóch latach działań zbrojnych stacjonował m.in. w Kostrzynie nad Odrą i Stargardzie Szczecińskim. W trakcie okupacji poznał panią Helenę, z którą po wojnie wspólnie zamieszkał w Lubiczu (powiat toruński). Wkrótce para stanęła na ślubnym kobiercu. Razem doczekali się ośmiorga dzieci.

 

Pan Bolesław początkowo pracował w cegielni na terenie Grębocina, a po zdobyciu wykształcenia w zawodzie cieśli rozpoczął pracę w Kombinacie Budowlanym w Toruniu. Był zdolnym rzemieślnikiem, ukończył kurs mistrzowski w Bydgoszczy oraz kurs pedagogiczny. Przez lata był instruktorem i uczył młodzież swojego fachu. Przy pomocy bliskich własnoręcznie wybudował dom, w którym wraz z rodziną zamieszkał w 1952 roku.

 

Na terenie Torunia jest wiele szkół i hoteli, które wznosił pan Bolesław. Pracował m.in. przy budowie toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. W wolnym czasie lubił majsterkować, ręcznie robił piękne drewniane zabawki dla dzieci, samodzielnie naprawiał buty i ubrania.

 

Od lat senior grywa na wielu instrumentach, m.in. skrzypcach, akordeonie i harmonijce. Poza muzyką, hobby jubilata to wędkarstwo, rozwiązywanie krzyżówek oraz pisanie wierszy. Interesuje się także polityką i lokalnymi wydarzeniami z Torunia. Od lat prenumeruje Nowości, które codziennie czyta.

 

Jest pogodną, otwartą i spokojną osobą, która lubi rozmawiać z innymi. Przez całe życie był bardzo gościnny. Doczekał się wielopokoleniowej rodziny, w tym wielu wnuków, prawnuków i dwóch praprawnuków. Obecnie mieszka z córką Krystyną w Toruniu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2021 r.

 

Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę Bolesław Siołkowski, fot. nadesłane przez rodzinę Bolesław Siołkowski na obrazie, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław SIołkowski w młodości, fot. nadesłane przez rodzinęBolesław Siołkowski z medalem, fot. nadesłane przez rodzinę