Rówieśnicy Niepodległej

Aleksandra Kwiatek, fot. nadesłane przez rodzinę

Aleksandra Kwiatek

Aleksandra Kwiatek od ponad 16 lat aktywnie uczestniczy w zajęciach organizowanych przez Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Toruniu. Przez okres ten seniorka stała się ważną postacią dla społeczności ośrodka, w którym jako osoba towarzyska i pogoda nawiązała wiele przyjaźni.

 

Urodziła się 19 stycznia 1921 roku w Cichem (powiat brodnicki). Miejscowość ta znajduje się w samym środku pojezierza brodnickiego, w otoczeniu którego, wśród jezior i lasów pani Aleksandra wychowywała się wraz z dwiema siostrami. Ojciec Franciszek z zawodu był murarzem, a mama Marianna zajmowała się domem i dziećmi.

 

W trakcie drugiej wojny światowej wspólnie z rodziną musiała przenieść się do Grudziądza, skąd pod koniec okupacji wywieziono ją na roboty przymusowe do Aachen na zachodzie Niemiec. Po wojnie powróciła do kraju i  zamieszkała w Toruniu, gdzie poznała swojego przyszłego męża Maksymiliana. Para pobrała się w 1946 roku i wspólnie doczekała dwójki dzieci, syna Eryka i córki Ireny.

 

Edukację przerwaną wojną kontynuowała już jako osoba dorosła kończąc różne kursy zawodowe. Przez lata pracowała jako suwnicowa obsługując specjalny ruchomy rodzaj dźwigu. Po przejściu na emeryturę pomagała córce w opiece nad wnukiem. Doczekała się także dwóch wnuczek oraz prawnuczek, z którymi uwielbia spędzać czas.

 

Jubilatka jest aktywną, otwartą i ciekawą świata osobą. Od 2004 roku związana jest z Dziennym Domem Pomocy Społecznej w Toruniu, który chętnie odwiedza, i gdzie ma wielu przyjaciół. Szczególnie lubi spędzać czas w otoczeniu koleżanek, gawędząc przy kawie i słodkościach. Jest także miłośniczką filmów fabularnych i przyrodniczych. Od lat mieszka wraz z córką Ireną i zięciem, którzy są dla niej wsparciem.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

luty 2021 r.

 

Aleksandra Kwiatek, fot. nadesłane przez rodzinęAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w ToruniuAleksandra Kwiatek, fot. Archiwum DDPS w Toruniu