Rówieśnicy Niepodległej

Wręczenie medalu stuletniej Annie Stramowskiej, fot. Tomasz Czachorowski/ eventphoto.com dla UMWKP
Wręczenie medalu stuletniej Annie Stramowskiej, fot. Tomasz Czachorowski/ eventphoto.com dla UMWKP

Anna Krystyna Stramowska

W wierze i miłości wychowała pięcioro dzieci, które z dumą nosiły robione przez nią wełniane swetry na drutach. Troskę o najbliższych łączyła z pracą zawodową. Pracowała w spółdzielni mleczarskiej w Przysieku (w powiecie radziejowskim).

 

Anna Krystyna Stramowska, z domu Wojtasik, przyszła na świat 20 stycznia 1924 roku w Osięcinach (powiat radziejowski). Urodziła się i wychowała w rodzinie robotniczej. Uczęszczała do szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości. Będąc jeszcze dzieckiem pomagała w opiece nad czworgiem swojego rodzeństwa.

 

Przed wojną pracowała w Toruniu u niemieckiego gospodarza. Wiele pozytywnych wspomnień wiąże z tym okresem. Pani Anna trafiła do dobrych ludzi, którzy traktowali ją jak członka swojej rodziny. Po wybuchu wojny wróciła do domu, pomagać mamie.

 

Wyszła za mąż za właściciela warsztatu wulkanizacyjnego. Pani Anna zamieszkała z mężem w Przysieku. Niestety szybko owdowiała. Wychowała pięcioro dzieci, jest dumną babcią czternaściorga wnuków, dwadzieściorga prawnuków i siedmiorga praprawnuków. W wieku 52 lat przeszła na rentę, po tym jak uległa wypadkowi w spółdzielni mleczarskiej, gdzie pracowała.

 

Dopóki wzrok jej na to pozwalał bardzo dużo czytała, roiła na drutach i szydełkowała. To kobieta samodzielna, zaradna i pracowita, która zawsze gotowa była do wyrzeczeń na rzecz najbliższych. Aktualnie mieszka z córką w Olimpinie w powiecie bydgoskim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

styczeń 2024 r.