Aktualności

Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Rajd rowerowy w Żninie, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Rowerowy weekend w Żninie i Lipnie

Jutro (4 lipca) rozpocznie się rajd w Lipnie – trzeci z cyklu „Kujawsko-Pomorskie na rowery”. Tegoroczne wydarzenie z powodu pandemii koronawirusa jest realizowane w nowej formule. Każdy zarejestrowany uczestnik sam wybiera dzień, w którym pokona zaproponowaną trasę. Miłośnicy dwóch kółek mają ostatnią szansę na udział w rajdzie w Żninie. Następne rowerowe przejazdy odbędą się w Brodnicy i Bydgoszczy.

 

– Mieszkańcy Kujaw i Pomorza coraz częściej wybierają jazdę na rowerze jako główną formę aktywnego wypoczynku. To doskonały sposób na poznawanie urokliwych zakątków naszego regionu, dlatego zachęcam całe rodziny do udziału w rajdach – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

 

 

 

Aby wziąć udział w rajdzie należy zarejestrować się tutaj (wybierając miasto Żnin lub Lipno), a następnie odebrać numer startowy i elektroniczną mapę z opisem trasy i wskazaniem miejsc, w których trzeba zrobić zdjęcia dokumentujące przejazd. Po przejechaniu rajdu wystarczy zalogować się na platformie internetowej i wstawić wymagane zdjęcia. Na pierwszych 400 osób, które udokumentują swój przejazd czekają pamiątkowe koszulki.

 

 

Rajd w Żninie

Numery startowe można odebrać do jutra (4 lipca) w punkcie Informacji Turystycznej w Żninie, przy placu Wolności 20, w godzinach:

piątek 8-16

sobota 10-15.

Dodatkowo uczestnicy żnińskiego rajdu otrzymają pamiątkowe medale ufundowane przez Powiat Żniński.

 

Rajd w Lipnie

Numery startowe będą wydawane od jutra (4 lipca) do 19 lipca na Pływalni krytej MOSiR przy placu 11 Listopada 13a w godzinach 13-16.

 

Rajdy odbywają się od 6 czerwca do 16 sierpnia w cyklach dwutygodniowych w różnych miastach województwa. Kolejno w:

  • Toruniu (6 – 21 czerwca)
  • Żninie (20 czerwca – 5 lipca)
  • Lipnie (4 lipca – 19 lipca)
  • Brodnicy (18 lipca – 2 sierpnia)
  • Bydgoszczy (1 – 16 sierpnia).

 

Rowerzyści sami wybierają dzień i czas pokonania dystansu. Dla każdego miasta proponujemy dwie trasy: rodzinną – nieprzekraczającą 20 kilometrów, oraz standardową około 30 kilometrów. Aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników rajdu, każda z nich będzie przebiegała głównie ścieżkami rowerowymi, drogami mało uczęszczanymi bądź traktami leśnymi.

 

Miłośnicy dwóch kółek, którzy udokumentują przejechanie trasy w co najmniej trzech miastach, otrzymają pamiątkowy medal tegorocznego cyklu Kujawsko-Pomorskie na rowery 2020. Impreza wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II – patrona województwa.

 

Kujawsko-Pomorskie na rowery w liczbach:

  • pierwszy rajd zorganizowany przez Urząd Marszałkowski odbył się w 2015 roku
  • przez pięć kolejnych lat w cyklu wzięło udział blisko 10 tysięcy rowerzystów
  • trasy o długości 17 lub 31 kilometrów zaplanowano dla rowerzystów w Żninie
  • 12 lub 32 kilometry pokonają cykliści w Lipnie
  • tegoroczny cykl rajdów odbędzie się w 5 miastach.

 

Z myślą o przyszłych kolarskich mistrzach już szósty sezon realizujemy projekt Kujawsko-Pomorskich Szkółek Kolarskich. W tym roku ponad 500 młodych cyklistek i cyklistów z naszego regionu bierze udział w zajęciach kolarskich. W Kujawsko-Pomorskiem funkcjonuje 36 szkółek, których działalność współfinansuje samorząd województwa. Więcej w naszym materiale.

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 czerwca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2020 r.