Aktualności

Na zdjęciu fragment „Sióstr Parry”, pierwszej premiery teatru.

Rok od pierwszej premiery

Osiem premierowych spektakli to najważniejsze punkty pierwszego roku działalności Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu. Teatr organizuje także koncerty, pokazy filmów, warsztaty i wystawy na terenie całego regionu. Najbliższa premiera na początku lipca to tylko początek kolejnych, licznych przedsięwzięć, w które angażuje się najmłodsza jednostka kultury samorządu województwa.

 

– Rok działalności Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego to ponad sto spektakli i prawie sześćdziesiąt koncertów w różnych miejscowościach regionu. Teatr swoje propozycje prezentuje w całym województwie, nie ograniczając się jedynie do toruńskiej siedziby. Dzięki temu jego działalność wpisuje się w krajobraz kulturowy regionu i jest miejscem kreowania tego, co najlepsze w połączeniu muzyki i sztuki teatralnej –  powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Teatr Muzyczny w Toruniu swoją działalność rozpoczął na początku 2014 roku. Pierwsze półrocze poświęcone było sprawom organizacyjnym, w tym przystosowaniu siedziby teatru, Pałacu Dąmbskich, dla potrzeb sceny teatralnej. W kwietniu rozpoczęły się castingi, a następnie próby do pierwszej produkcji teatru – spektaklu muzycznego „Siostry Parry”, w reżyserii Piotra Szalszy. Premiera miała miejsce 13 czerwca 2014 roku.

Kolejne propozycje teatru to: bajka dla najmłodszych „Rosnę” w reżyserii Marioli i Janusza Słonimskich z muzyką Zbigniewa Krzywańskiego, musical familijny „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” z wykorzystaniem pastorałek Wandy Chotomskiej w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej oraz aranżacjami muzycznymi Tomasza Lewandowskiego, musical „Machiavelli” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego, monodram muzyczny „Bar pod zdechłym psem” w reżyserii Emiliana Kamińskiego, spektakl „Lady Day w barze Emersona” z Anną Sroką-Hryń i Włodzimierzem Nahornym oraz baśń familijna „Złoto i liście” z muzyką Andrzeja Zaryckiego, w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Na początku lipca teatr przedstawi kolejną premierę: komiks muzyczny „Open Chopin – Upside Down”.

Nowy sezon artystyczny  teatr rozpocznie musicalem Witkacego „Panna Tutli Putli”, który w 1924 r. został napisany specjalnie dla teatru miejskiego w Toruniu i na 50 lat zaginął. Premiera sztuki odbyła się w 1975 roku w Warszawie. W Toruniu nigdy wcześniej do realizacji nie doszło.
 
Od czasu pierwszej premiery propozycje teatru wystawiane były na wielu scenach w regionie: w Bydgoszczy, we Włocławku, w Ciechocinku, w Żninie, w Brodnicy, w Rypinie, w Inowrocławiu, w Grudziądzu, w Wielkiej Nieszawce, w Nakle, w Solcu Kujawskim, a także poza województwem: w Częstochowie i Łodzi. Latem teatr, ze spektaklem „Siostry Parry”, wystąpi na festiwalu Teatru Korez w Katowicach oraz w listopadzie na festiwalu w Wiedniu.  

Ważną częścią  działalności teatru są koncerty promujące nurt piosenki artystycznej i literackiej. Na scenie w Pałacu Dąbskich, a także w wielu miastach regionu wystąpili m.in.: Leszek Długosz, Marta Bizoń, Mieczysław Szcześniak, Piotr Machalica, Jacek Bończyk.

We wrześniu 2014 aktem notarialnym teatr otrzymał w zarząd Pałac w Wieńcu-Zdrój. Docelowo powstać ma tam Kujawsko-Pomorskie Centrum Muzyki. Obecnie został uporządkowany park i jego otoczenie oraz prowadzone są prace projektowe. Pałac czekają prace rewitalizacyjne.

Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 
22 czerwca 2015 r.