Aktualności

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM
Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Rok budowy szpitala na Bielanach

Rok temu, 5 stycznia 2017 roku na budowie szpitalnego miasteczka na toruńskich Bielanach uroczyście wbito pierwszą łopatę. Od tego czasu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym sporo się wydarzyło.

 

– Dwanaście miesięcy intensywnych prac na budowie szpitalna na toruńskich Bielanach to dobrze wykorzystany czas. Budujemy jeden z najnowocześniejszych kompleksów szpitalnych w kraju, przyjazny dla pacjentów ich rodzin.  Jednym z pierwszych efektów inwestycji jest wielopoziomowy parking, który rozwiązał większość problemów związanych z parkowaniem w rejonie szpitala – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W styczniu ubiegłego roku ekipa Budimeksu – wykonawcy inwestycji – rozbierała niepotrzebne budynki i organizowała plac budowy. W sumie pracowało tam wtedy pół setki fachowców. W lutym budowa powoli zaczynała zbliżać się do poziomu gruntu. Zapadła także decyzja, by wielopoziomowy garaż „podwyższyć” o jedno piętro. Dzięki temu może tam teraz zaparkować o 100 aut więcej niż planowano na początku.

 

Roboty ziemne i prace związane ze stabilizacją podłoża pod fundamenty prowadzono także w marcu, ale w przypadku jednego z budynków technicznych prace „wyszły” ponad poziom gruntu. Na początku wiosny prace prowadzono w czterech różnych miejscach. Roboty szły zgodnie z planem, choć na terenie gdzie zaplanowano trafostację odkryto pociski przeciwlotnicze. Trzeba było wezwać saperów, którzy je unieszkodliwili.

 

W kwietniu na terenie szpitalnego miasteczka wmurowano kamień węgielny, poświęcony w Rzymie przez papieża Franciszka. Przy kamieniu umieszczono także kapsułę czasu. Znalazły się w niej: akt erekcyjny, pamiątkowe papieskie różańce: od Jana Pawła II i Franciszka, prace laureatów dziecięcego konkursu plastycznego „Rozbudowa szpitala – wizja małego pacjenta”, aktualne wydania regionalnych gazet, pamięć USB z dokumentami inwestycji, monety oraz zdjęcie z poświęcenia kamienia węgielnego i wspólna fotografia wszystkich uczestników uroczystości.

 

Pod koniec kwietnia były już widoczne elementy parteru tzw. budynku H, który stanie się sercem całego kompleksu. Znajdzie się tam m. in. SOR i główny blok operacyjny. Rozpoczął się montaż prefabrykatów, z których powstał garaż wielopoziomowy. Pod koniec miesiąca budowę odwiedził komisarz Vytenis Andriukaitis, odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za sprawy zdrowia i bezpieczeństwa. – Jestem pod wrażeniem, widząc, jak efektywnie realizowane jest to przedsięwzięcie – mówił. Wznoszenie kilku budynków technicznych oraz parkingu wielopoziomowego zakończyło się w czerwcu, a wykonawca przystąpił do prac wewnątrz tych obiektów.

 

Latem nowo powstające szpitalne miasteczko odwiedziła grupa architektów z całej Polski. Kilka dni później na budowie goszczono przedstawicieli zaprzyjaźnionej prowincji Hubei w Chinach. Nie sposób nie wspomnieć o cyklicznych weekendowych wycieczkach po terenie budowy, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani. Odbyło się ich w sumie kilkanaście.

 

Latem na Bielany przywieziony został dynamiczny UPS o mocy 1670 kVA/1,5 MW. Ten generator, został wykonany przez holenderską firmę Hitec Power Protection z Almelo. Urządzenie ma reagować na każdy ubytek napięcia w sieci zasilającej dla kluczowych jednostek miasteczka szpitalnego, tak szybko by przerwy w dostawie były niezauważalne.

 

Przez lipiec urósł nowy budynek główny. W zachodniej części osiągnął poziom drugiego piętra. Latem prace trwały także w innych obiektach, np. w garażu wielopoziomowym pojawiły się posadzki. Kładziono także instalacje elektryczne oraz sanitarne. W kolejnych tygodniach także skupiono się na pracach wewnątrz budynków. W głównym obiekcie stawiano m.in. ścianki działowe, na budynku administracyjnym pojawił się strop, w budynkach technicznych malowano ściany i montowano stolarkę drzwiową. Zakończyły się roboty w węźle cieplnym i rozpoczęto jego rozruch. We wrześniu zakończono m.in. murowanie ścian wewnętrznych w części zachodniej głównego budynku, ruszyły wykopy pod pawilon, gdzie będzie oddział zakaźny.

 

W październiku rozpoczął się kolejny, ważny etap inwestycji: zakup sprzętu. Ogłoszony wówczas przetarg dotyczył urządzeń do budynku H. Chodziło o różnego rodzaju stoły operacyjne, angiografy, tomografy, rezonans, aparat RTG, lampy operacyjne, automatyczne śluzy do transferu pacjenta, wysięgniki, kolumny: anestezjologiczne, chirurgiczne i na salę wybudzeń, zestawy laparoskopowe z torami wizyjnymi, wysięgniki oraz wyposażenie centralnej sterylizatorni.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń było grudniowe oddanie do użytku wielopoziomowego parkingu. Dzięki niemu wreszcie skończyły się kłopoty z parkowaniem przy szpitalu. Na czterech poziomach mieszczą się 423 samochody. Są także miejsca, gdzie bezpiecznie zaparkujemy rower. Zazwyczaj zajęte jest około 2/3 miejsc parkingowych. Nie ma więc problemów ze znalezieniem wolnego stanowiska. Koszt budowy tego obiektu to 14 mln zł.

 

Zakończono także budowę ważnych dla sprawnego funkcjonowania szpitalnego miasteczka budynków: garażu dla ambulansów (gdzie jest również, kotłownia olejowa, trafostacja, stacja mycia łóżek) oraz trafostacji i podziemnego neutralizatora ścieków z miejscem na gromadzenie odpadów komunalnych.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 stycznia 2017 r.