Aktualności

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki” w 2019 roku, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Rodzynki z pozarządówki” w 2019 roku, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Rodzynki z pozarządówki – znamy laureatów

Rekonstrukcja jedynej w Polsce drewnianej wieży górniczej podziemnej kopalni węgla brunatnego, aktywizacja społeczno-zawodowa w gospodarstwach opiekuńczych, czy organizacja IV Festiwalu Podróżników „Piąty Ocean” to tylko 3 przykłady z 11 działań instytucji pozarządowych, którym przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie na najlepsze inicjatywy społeczne. Laureatów tegorocznej edycji we wtorek (22 czerwca) wybrał zarząd województwa.

-Funkcjonujące w Kujawsko-Pomorskiem instytucje trzeciego sektora to ważni partnerzy samorządu województwa w niemal każdym obszarze życia społecznego i gospodarczego. Z satysfakcją wyróżniamy i wspieramy zwłaszcza te opierające się na wolontariacie, których interesujące, nowatorskie działania mogą być inspiracją dla innych ngo-sów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Spośród 21 zgłoszeń organizacji pozarządowych, kapituła czternastej edycji konkursu zarekomendowała zarządowi województwa 11 inicjatyw. Ich realizatorom przyznano równorzędne nagrody finansowe po 2,7 tysiąca złotych każda, wraz z tytułami „Rodzynki z pozarządówki”. Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 21 lipca.

Współpraca samorządu i organizacji pozarządowych

W Kujawsko-Pomorskiem współpracę ngo-sów z samorządem województwa budujemy w oparciu o Radę Działalności Pożytku Publicznego oraz Sejmik Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego – gremium tworzone przez reprezentantów sektora ngo-sów z całego województwa. Oba zespoły współpracują ściśle z działającym w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Biurem Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i spełniają ważną rolę konsultacyjną.

Każdego roku samorząd województwa przekazuje około 5 mln złotych na wsparcie realizacji projektów organizacji pozarządowych w wielu dziedzinach. W 2021 roku środki są rozdysponowywane w ramach 17 konkursów. Prowadzimy też kampanię zachęcającą do przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 lipca 2021 r.