Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras

Rodzina i dialog – ostatnie weekend interesujących zajęć

Świętujemy Rok Jana Pawła II – Papieża Rodziny. Najważniejszą majową imprezą obchodów są kończące się w niedzielę (24 maja) interdyscyplinarne Toruńskie Dni Dialogu w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej. Przed nami trzy ostatnie popołudnia i wieczory międzykulturowych spotkań z interesującym kinem, muzyką i myślą społeczną. Wśród mecenasów wydarzenia jest samorząd województwa. Wstęp wolny.

 

Główny nurt prelekcji i debaty dotyczy rodziny w rzeczywistości różnych kultur. Zbiorowymi bohaterami są między tradycyjna rodzina polska, rodzina polskich Romów, rodzina żydowskich ortodoksów, a także rodziny w Afryce subsaharyjskiej, świecie islamu i hinduizmu oraz w Japonii.

Propozycją na dzisiejszy (22 maja) wieczór jest satyryczny spektakl toruńskiego Teatru Baj Pomorski „Zagryziakowie”, na jutro (23 maja) organizatorzy zapraszają na sympozjum na temat rodziny chrześcijańskiej z udziałem naukowców zajmujących się problematyką społeczną oraz teologów, a niedzielnym (24 maja) wielkim finałem będzie plenerowy koncert Muzykującej Rodziny Steczkowskich na placu Świętego Franciszka (ul. Poznańska 49).

  • Program na stronie WSFH tutaj.

Podczas trwających od 16 maja Toruńskich Dni Dialogu odbyły się już między innymi przegląd filmów z tegorocznej edycji Festiwalu Żydowskie Motywy, projekcja pełnometrażowego dokumentu na temat gdańskich Żydów „W cieniu Wielkiej Synagogi”, otwarcie przygotowanej przez warszawski Żydowski Instytut Historyczny wystawy poświęconej świętu Purym, a także koncert romskiego zespołu Čaci Vorba. Mocnym akcentem na początek było spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim i projekcja jego najnowszego filmu „Obce ciało”.

Wydarzenie odbywa się już po raz trzeci. Organizatorami Dni Dialogu są toruńska Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej i franciszkańska Fundacja Hodos, jednym ze współorganizatorów jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 maja 2015 r.