Aktualności

Rocznica śmierci błogosławionego księdza Frelichowskiego

Rocznica śmierci błogosławionego księdza Frelichowskiego

Marszałek Piotr Całbecki weźmie dzisiaj (23 lutego) udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Związanego z naszym regionem księdza i harcmistrza, patrona polskich harcerzy, wyniósł na ołtarze papież  Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu w 1999 roku.

 

Urodzony w 1913 roku w Chełmży Stefan Wincent Frelichowski, aktywny działacz harcerski i duszpasterz, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny, od 1938 roku pełnił funkcje wikariusza parafii WNMP w Toruniu. W niemieckim obozie  koncentracyjnym w Dachau niósł pomoc chorym na tyfus. Zmarł w wyniku tej choroby w 1945 roku.

 

Obchody 70. rocznicy śmierci kapłana odbędą się dzisiaj (23 lutego) w Dworze Artusa w Toruniu. O godzinie 16 zaplanowano uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie konkursu plastycznego „Czarno-białe obrazy z życia bł. ks. S. W. Frelichowskiego” zorganizowanego przez ZS nr 6 w Toruniu. Msza święta pod przewodnictwem prymasa Polski abp Henryka Muszyńskiego odbędzie się o godzinie 17  w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu.

 

W 2013 roku Urząd Marszałkowski zaangażował się w obchody upamiętniające setną rocznicę urodzin kapłana. Z okazji Święta Województwa odbyły się wówczas koncerty ku czci błogosławionego księdza Frelichowskiego (więcej tutaj oraz tutaj). Samorząd województwa był także współorganizatorem międzynarodowego zlotu harcerzy i Skautów Wicek 2013 (więcej tutaj). Postaci księdza Frelichowskiego jest poświęcona tegoroczna edycja współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego z serii „Regionalnych Olimpiad Wiedzy o Wielkich Polakach”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

fot. Adam Zakrzewski, Urząd Miasta Torunia

 

23 lutego 2015 r.