Aktualności

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Rehabilitacja na Bielanach na najwyższym poziomie

W najbliższą niedzielę (7 października) jak zwykle będzie można zwiedzać budowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Zapraszamy do obejrzenia jak powstaje nowy nowoczesny kompleks lecznicy, w którym już niedługo, przy użyciu sprzętu najnowszej generacji, będzie się ratować zdrowie i życie mieszkańców regionu. Powstanie tu też segment rehabilitacyjny w najnowocześniejszym wydaniu.  

 

Rehabilitacja jest w wielu przypadkach niezbędnym uzupełnieniem procesu terapeutycznego. Po zakończeniu rozbudowy pacjenci bielańskiej lecznicy będą mieli do niej lepszy dostęp. Utworzone zostaną dwa oddziały rehabilitacji – stacjonarny i dzienny. Będzie można przyjąć także większą liczbę pacjentów w przyszpitalnej przychodni, w której obecnie można skorzystać m.in. z fizykoterapii, hydroterapii, leczenia laserem i ultradźwiękami, elektroterapii i kinezyterapii. Po zakończeniu inwestycji przybędą tu m.in. wanna do hydroterapii i tzw. wirówka do zabiegów przy użyciu wody, stosowana w rehabilitacji narządu ruchu.

 

Na potrzeby oddziałów i przychodni planuje się także zakup kriokomory. Będą w niej rehabilitowani pacjenci z problemami ortopedycznymi (np. po wszczepieniu endoprotezy) i  neurologicznymi.

 

Szpital planuje również zakupy nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji zautomatyzowanej. Dzięki nim będzie można nie tylko skuteczniej poprawiać sprawność pacjentów, ale również monitorować postępy rehabilitacji poprzez pomiar zakresu ruchów i siły mięśni. Przykładem takiego sprzętu jest często prezentowany w mediach egzoszkielet, który jest rodzajem mocowanego na zewnątrz ciała sztywnego kombinezonu, którego zadaniem jest wzmocnienie siły mięśni. Urządzenie to pozwala niepełnosprawnym pacjentom między innymi na ponowne nauczenie się prawidłowych wzorców chodu. Inne urządzenia tego typu to zautomatyzowane zaawansowane systemy do neurorehabilitacji.  

 

Dzięki sporej przestrzeni przeznaczonej w nowym szpitalu na segment rehabilitacyjny pacjenci będą dochodzić tu do zdrowia i sprawności w zdecydowanie lepszych warunkach.

 

Udział w niedzielnym zwiedzaniu jest, jak zwykle, bezpłatny, trzeba się tylko wcześniej zapisać. Na Państwa zgłoszenia czekamy pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej zwiedzanie-wszz@kpim.pl. Poprosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu, adresu e-mail, numeru telefonu, a w przypadku dzieci także wieku. Na zwiedzanie trzeba wybrać się w odpowiednim obuwiu, najlepiej trekkingowym. Zwiedzający tradycyjnie dostaną upominki – dorośli apteczki samochodowe, a dzieci gadżety, które na pewno sprawią im przyjemność.

 

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Po jej zakończeniu w bielańskim miasteczku szpitalnym będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe w zachodniej część gmachu głównego i skrzydle administracyjnym oraz roboty żelbetowe w nowej siedzibie oddziałów psychiatrycznych; w budynku dla oddziału zakaźnego ekipy wykonawcze montują elementy elewacji i instalacje.

 

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

2 października 2018 r.