Aktualności

Najzdrowszy w pierwszym etapie życia pokarm przechowywany jest bardzo starannie, fot. Mikołaj Kuras
Najzdrowszy w pierwszym etapie życia pokarm przechowywany jest bardzo starannie, fot. Mikołaj Kuras

Regionalny Bank Mleka rozszerza działalność

Ponad sto dawczyń przez trzy lata, osiemset z górą wcześniaków i chorych noworodków, którym zapewniono najzdrowszy w pierwszym etapie życia pokarm – działający (od połowy 2013 roku) w strukturze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu Bank Mleka Kobiecego dobrze wywiązuje się z powierzonej mu  misji. Udziela też porad i konsultacji laktacyjnych.

 

– Stworzony w oparciu o krajowe i europejskie doświadczenia w tej dziedzinie system pozyskiwania, przechowywania i dystrybucji mleka kobiecego jest w stu procentach bezpieczny. Zależało nam, by przy jednej z wojewódzkich lecznic taki bank powstał. Dziś możemy powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Mleko od zdrowych dawczyń (wolontariuszek) jest tu najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, potem badaniu mikrobiologicznemu, a następnie mrożone do temperatury minus 20 stopni Celsjusza i starannie przechowywane w szafach chłodniczych ze stałą, monitorowaną temperaturą. To gwarancja bezpieczeństwa i tego, że biały płyn zachowa wszystkie walory dietetyczne i zdrowotne.   

 

W 2016 roku współpracuje lub współpracowało z bankiem trzydzieści pięć dawczyń – młodych mam w okresie laktacji, dysponujących nadwyżkami mleka przy karmieniu własnego potomstwa, w większości pacjentek toruńskiego Szpitala Zespolonego, mieszkających w różnych częściach regionu, a ostatnio także w województwie pomorskim. 60 procent z nich to matki urodzonych przedwcześnie dzieci. To dzięki nim uzyskano trzysta litrów mleka, wykonując przy tym dwa tysiące badań jego składu oraz sto osiemdziesiąt procesów pasteryzacji. Pokarm wykorzystano jako wsparcie terapii i procesu dochodzenia do zdrowia 190 noworodków (824 od dnia uruchomienia banku), hospitalizowanych nie tylko w Toruniu, ale także w bydgoskim Szpitalu Biziela i wojewódzkiej lecznicy w Łodzi. Hospitalizowane maluchy korzystały z niego średnio przez 5 dni.

 

Obecnie prowadzone są rozmowy, w efekcie których mlekiem z marszałkowskiego banku dokarmiane będą najprawdopodobniej także maluchy ze Szpitala Powiatowego w Chełmży w powiecie toruńskim oraz Szpitala im. Błażka w Inowrocławiu. W placówkach tych, podobnie jak wcześniej w Szpitalu Biziela, mają zostać uruchomione punkty rekrutowania dawczyń.

 

Na gruncie naukowo-badawczym placówka współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i UMK-owskim Collegium Medicum, Politechniką Gdańską oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, uczestnicząc miedzy innymi w nowatorskich badaniach nad składem pokarmu kobiecego. Część z nich prezentowano już na międzynarodowych forach neonatologicznych, podczas konferencji w kraju i za granicą.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 września 2016 r.