Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Region nauk ścisłych

Półtora tysiąca uczniów z 50 gimnazjów w regionie uczestniczyło w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski projekcie edukacyjnym „Region Nauk Ścisłych”. Ofertę dodatkowych zajęć adresowaliśmy zarówno do uczniów, którzy mają trudności w nauce, jak i do tych, którzy świetnie sobie z nią radzą. Konferencja podsumowująca realizację przedsięwzięcia odbyła się 29 września na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu.

 

– „Region Nauk Ścisłych” to następca realizowanego z powodzeniem w ubiegłych latach projektu regionalnych kół fizycznych, matematycznych, informatycznych i astronomicznych. Jego główne cele to sprawić, by uczniowie chętniej uczyli sie przedmiotów ścisłych oraz zachęcać, aby ambitnie i świadomie planowali swoją przyszłość – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Projekt, w którym uczestniczyło 1,5 tysiąca uczniów z 50 gimnazjów (lista) z regionu był realizowany w roku szkolnym 2014/2015 w ramach trzech modułów zajęć specjalistycznych i interdyscyplinarnych, we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Zajęcia odbywały się w szkołach i świetlicach a także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz w Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.

 

W ramach projektu odbyły się także zimowiska dla setki uczniów (więcej), obóz naukowy dla uzdolnionej młodzieży (więcej), a do wszystkich szkół uczestniczących w projekcie trafił sprzęt dydaktyczny (więcej). Projekt został doceniony w organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP ogólnopolskim konkursie dla samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny” (więcej). Więcej o realizacji przedsięwzięcia.

 

W konferencji podsumowującej realizację projektu wzięli udział przedstawiciele szkół uczestniczących w przedsięwzięciu, uczniowie, rodzice oraz reprezentanci placówek edukacyjnych zaangażowanych w organizację zajęć. Dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie odebrali dla swych placówek oprogramowanie z materiałami dydaktycznymi. Odbył się też interdyscyplinarny pokaz „Dobrane małżeństwo, czyli muzyka i fizyka” z udziałem instrumentów a także panel dyskusyjny o wymarzonej szkole XXI wieku.

 

Podczas spotkania wyróżniliśmy także trzy uczestniczące w projekcie szkoły, które uzyskały najlepszą średnią z testu gimnazjalnego z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych: Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Ziemi Nadwiślańskiej w Zbrachlinie (gmina Pruszcz, powiat świecki), Gimnazjum w Zespole Szkół w Zieleniu (gmina Wąbrzeźno) oraz Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sicienku (powiat bydgoski). Do szkół trafiły pomoce dydaktyczne – tablice magnetyczne.

 

Czytaj też: Matma, literatura i muzyka

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 września 2015 r.

 

Fot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej GoińskiFot. Andrzej Goiński