Aktualności

fot: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
fot: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

„Pyle, pyle, gąski do domu!” w skansenie w Kłóbce

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Pyle, pyle, gąski do domu!”, który odbędzie się w dniu 26 czerwca (niedziela), w godz. 15.00–18.00, na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, gm. Lubień Kujawski.

 

Tytuł imprezy — słowa dawnej zabawy dziecięcej sugerują, że dotyczyć będzie  najmłodszych mieszkańców wsi. Zaproszone zespoły zaprezentują zarówno zabawy, tańce, jak i obowiązki, które towarzyszyły im od najmłodszych lat. Na scenie w widowisku „Kujawskie dzieci” wystąpią dziecięce i młodzieżowe grupy prowadzone przez Panią Julię Skowrońską: Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia, Teatrzyk „Kruszynka” z Kruszyna. Opowiedzą w sposób żywiołowy i humorystyczny nie tylko o radosnej stronie dzieciństwa, ale również o pracy, którą wykonywały. Dowiemy się m.in. czym zajmowały się 5-latki, w jaki sposób, oprócz opieki nad zwierzętami, spędzały czas na łące, dlaczego jak mama robiła pranie, dzieci nie wychodziły z domów oraz jakie przygody miały w drodze do szkoły. Na scenie pojawi się również przygrywająca melodie wywodzące się z Mazowsza rodzinna „Kapela Pana Jacka” z Sierpca.

 

Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych m.in. wyplatanie wianków z polnych kwiatów, nauka dawnych zabaw, pracy na kole garncarskim i wyplatania koszyczków z wikliny, przygotowywanie piszczałek, malowanie płotka kredą, układanie puzzli „Mała Kujawianka”, zabawy drewnianymi zabawkami, konkursy sprawnościowe.

 

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13.00 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, rzeźbami, ozdobami, biżuterią i swojskim jadłem.

 

Zwiedzający skansen będą mogli zobaczyć oddany 13 czerwca br.  po rewaloryzacji i adaptacji XIX-wieczny spichlerz dworski wraz z ekspozycją ukazującą gospodarkę oraz rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej, stanowiącą komentarz ekspozycji skansenowskiej.

 

Wstęp na imprezę w cenie biletu:

normalny – 12 zł, ulgowy – 9 zł

 

Prowadzące park w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

21 czerwca 2022 r.

 

fot: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławkufot: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławkufot: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we WłocławkuAfisz - festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Pyle, pyle, gąski do domu!”