Aktualności

Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Przyszli wirtuozi grają Chopina w Szafarni

Trwa 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży (18-22 maja). Do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni w Kujawsko-Pomorskiem zjechali młodzi adepci sztuki pianistycznej z całego świata. Galę otwarcia uświetnił recital fortepianowy Kamila Pacholca. Plenerowy koncert laureatów w niedzielę w samo południe. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest wolny. Organizatorzy zapraszają też na transmisję online na szafarnia.art.pl.

W tegorocznej edycji uczestniczy 55 młodych pianistów reprezentujących 20 krajów. Przesłuchania konkursowe odbywają się od wczoraj (19 maja) i potrwają do soboty. Uczestników ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zasiadają w nim także prof. HunJu Sohnn (Korea Południowa), prof. Ewa Pobłocka (Polska), prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Jordi Benseny Plaza (Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Polska).

To niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie były inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. (Ośrodek mieści się w dawnym dworku, w którym nastoletni Fryderyk Chopin spędzał wakacje.) Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczą młodzi artyści z całego świata. Na przestrzeni lat w konkursie wystąpili pianiści z ponad 40 krajów, w tym Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Korei, Argentyny, Izraela, Australii i Kanady.

Dzięki różnorodności prezentowanych utworów, bogactwie interpretacji, a nierzadko dużej dojrzałości artystycznej młodych wykonawców trwające trzy dni zmagania konkursowe są cennym i emocjonującym doświadczeniem dla pianistów, obserwatorów i melomanów.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

20 maja 2022 r.

Konkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w SzafarniKonkurs Chopinowski w Szafarni, fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarni