Aktualności

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni

Niezwykłość muzyki Fryderyka Chopina i jej popularność na całym świecie stały się inspiracją do zorganizowania przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny edycja odbędzie się po raz 29. w Szafarni w dniach 18-22 maja. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz dofinansowane z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Poza promocją Chopinowskich kompozycji, szczególnie istotną ideą przyświecającą organizatorom jest chęć wyłonienia młodych talentów i stworzenie im możliwości konfrontacji i prezentacji umiejętności pianistycznych. Konkurs, zainicjowany w 1992 roku, pierwotnie miał zasięg ogólnopolski, a od 1993 roku w jego kolejnych edycjach uczestniczyli już młodzi artyści z innych państw. Na przestrzeni lat w zmaganiach wystąpili wirtuozi fortepianu z ponad 40 krajów, również tak odległych jak: Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone, Korea Północna, Argentyna, Izrael, Australia czy Kanada.

 

Konkurs zrodził się także z potrzeby promowania muzyki polskiego kompozytora oraz utrwalenia charakterystycznej dla niego tradycji gry na fortepianie, dlatego stałym punktem repertuaru są kompozycje Fryderyka Chopina. Wśród nich pojawiają się także utwory obowiązkowe, w tym Mazurek a-moll op. 17 nr 4, którego powstanie tradycja łączy z okresem wakacji młodego Fryderyka Chopina w Szafarni. W programie pojawiają się także wybrane przez uczestników dzieła wirtuozowskie – utwory, często wymagające technicznie, stawiające przed młodymi wykonawcami różnorakie trudności interpretacyjne, lecz pozwalające na pokazanie pełni możliwości pianistycznych. Dzięki różnorodności prezentowanych utworów i  interpretacji trwające trzy dni zmagania konkursowe są niezwykle cennym i emocjonującym doświadczeniem dla młodych pianistów oraz obserwatorów.

 

Do tegorocznej edycji aplikowało blisko 90 młodych pianistów, a zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem 55 uczestników, w tym reprezentujących 20 krajów. 29.  Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i  Młodzieży rozpocznie się wystąpieniem Kamila Pacholca, który  2021 roku otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W dniach od 19 do 21 maja odbędą się przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych ( I. dzieci do lat 10, II. 11-13 lat, III.14-16 lat ). Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej–Zydroń w  składzie: prof. HunJu Sohnn (Korea Południowa), prof. Ewa Pobłocka (Polska), prof. Alberto Nosé (Włochy), prof. Jordi Benseny Plaza (Hiszpania), prof. Andrzej Tatarski (Polska). W niedzielę o godzinie 12.00 wysłuchamy plenerowego Koncertu Laureatów. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na które jest wstęp wolny.

 

Zdaniem pedagogów, obserwatorów i recenzentów, konkurs w istotny i znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu gry młodych wykonawców. Jest on wspaniałą płaszczyzną pozwalającą na wymianę muzycznych doświadczeń związanych z odkrywaniem sensu i znaczenia muzyki Fryderyka Chopina, której źródła sięgają również miejsca, jakim jest Szafarnia.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 maja 2022 r.